HAMİLELİKTE ANTİBİYOTİK KULLANIMI

HAMİLELİKTE ANTİBİYOTİK KULLANIMI

Hamilelikte antibiyotik kullanımı? Hamilelikte antibiyotik kullanımının zararları nelerdir? Hamilelikte antibiyotik kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Hamilelik dönemi dikkat edinilmesi gereken bir süreçtir. Gebelik ile anne adayı eskisi gibi rahat hareket edemez ve her zaman dikkatli olmalıdır. Gebelikte dikkat edilmesi gereken bir konu da ilaç alımıdır. Gebelik döneminde çeşitli nedenlerle antibiyotik kullanımı gerekebilir. Bilindiği gibi antibiyotikler bakteriyel kökenli hastalıkların tedavisinde kullanılan güçlü ilaçlardır. Vücuttaki bakterilerin çoğalmasını engeller ve birçok hastalığın tedavisinde antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Bayanlar ise gebelik döneminde hasta olmaktan çok korkar ve hamilelikte antibiyotik kullanımı gebelikte en çok merak edilen sorunlardandır.

Gebelikte de çeşitli nedenlerden antibiyotik tedavisi gerekebilir. Bu durumlar genellikle; diş tedavileri, idrar yolu enfeksiyonları, solunum yolu enfeksiyonları, gribal enfeksiyonlar, sinüzit ya da abse gibi durumlarda antibiyotik kullanımı gerekebilir. Böyle hastalıkların tedavisinde doktor kontrolünde verilmiş antibiyotikler kullanılması zorunludur.

İlk olarak gebelikte antibiyotik tedavisi uygulanacaksa, verilecek antibiyotik doktor tarafından titizlikle ve dikkatli bir şekilde seçilir. Doktor bebeğe ve size zararlı olacak tüm ilaç gruplarını bildiği için kendi başınıza ilaç kullanmak oldukça yanlıştır. Gebelik döneminde her hangi bir ilaç alınmadan önce doktora danışılmalıdır. Reçetede “hamilelikte kullanılmasında sakınca yoktur” dahi yazsa doktorunuza danışmadan asla ilaç kullanmayın.

Doktorlar size ve bebeğe zarar vermeyen ilaçları seçeceğinden, antibiyotik kullanımında da ilacı doktorunuzun seçmesi gerekiyor. Doktorunuzun verdiği ve onayladığı ilaçları güvenle kullanabilirsiniz. Gebelikte de ilaç kullanılması gereken durumlar olabilir. Aynı şekilde antibiyotik kullanımı da gerekebilir. Hastalığın tedavisi için doktorunuz antibiyotik vermiş ise, ilacı kullanmada bir sakınca yoktur.

Bazı antibiyotiklerin gebelikte kullanılması bebeğe zarar verirken, bazı antibiyotiklerin bebek açısından sakıncası yoktur. Bu nedenle ilaç kullanımı doktor kontrolünde olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.