Hamilelikte aşermek

Hamilelikte aşermek

Gebelikte aşermek nedir? Gebelikte neden aşereriz? Aşerme ne zaman başlar, ne kadar sürer? Aşermek ile ilgili her şey?

İlk olarak aşermenin tanımını yapalım. Aşermek; aniden ve zamansız şekilde akla gelmeyen ya da o an çevrenizde olmayan yiyecekleri arzulamaktır. Genelde gebelerin çoğu mutlaka bir yiyeceğe aş ermiştir. Bazı anne adayları böyle bir durum yaşamazken, genelde gebelerin %70’i ilk aylarda bir besine aş ermiştir. Anne adayı birçok şeye yani akla gelmeyen meyve, yemek vb. yiyeceklere aşerebilir. Bazen ise istenilen besin bulunamaz, mevsimi olmayan bir meyve ya da o yiyeceği bulmak için şartlar uygun değilse gebenin aşerdiği yiyeceği bulamayabilirsiniz. Böyle durumlar da aşerilen yiyeceğe benzer besinleri tüketmek gerekir. Bazı anne adaylarında ise durum faklı olup, anne adayında toprağa aşerme durumu görülür. Bunun nedeni annede ki demir eksikliğidir. Demir eksikliği sonucu anne adayı toprağa aşerebilir. Bu durumda mutlaka tıbbi tedavi gereklidir.

Gebelikte anne adayında birçok değişim gözlenir. Değişen hormonların etkisiyle annede bazı gebelik sorunları görülebilir. Bu sorunlardan birisi de mide bulantısı ve tiksinmedir. Aşerme ve tiksinme gebelikte sıkça görülür. Bazen bir besini tüketmeyi çok arzularken, bazen de besin maddelerinden tiksinebiliriz. Aşerme gibi tiksinme de normal bir durumdur. Aşermek gebeliğin ayrılmaz bir parçasıdır. Anne adayı genellikle tatlı, tuzlu ve ekşi tatlara aşermektedir.

Aşerme durumu gebeliğin 5. ayına kadar devam eder. Fakat her anne adayı ve gebelik farklıdır. Bu nedenle bazı anne adaylarında aşerme durumu daha az görülebilir. Aşerme 5. aydan sonra biter. Eğer 5. aydan sonra tiksinme ya da aşerme durumu devam ederse, bu durum psikolojiktir. Bazen anne adayı bebeğin gelişimi için önemli olan süt, balık vb. besinlere karşı tiksinme olabilir. Böyle durumlarda anne adayı kendini yemek için fazla zorlamamalıdır. Örneğin süte karşı bir tiksinme olmuşsa, süt yerine peynir yiyerek besin değerini dengeleyebilirsiniz.

Aşerme neden olur?

Aşerme hamileliğin ayrılmaz bir parçasıdır ve gebelikte böyle bir durum normaldir. Bunun nedeni hormonal değişimlerin tat ve koku üzerinde ciddi etki göstermesidir. Anne adayında iştah artışı ya da iştah kaybı olabilir. Yapılan araştırmalarda hamile bayanların büyük bir kısmının tatlı besinlere aşerdiği görülmüştür. Aşerme daha çok gebeliğin ilk 3 ayında görülür, 5. aya kadar devam eder. 5. ayın sonunda aşerme olayı görülmez.

Anne adayları hangi besinlere aşerdiğine dikkat etmelidir. Çünkü her besin maddesinin bir anlamı vardır. Vücut genellikle eksik olanları tamamlamaya çalışacağı için, eğer sizde demir eksikliği varsa toprağa aş erersiniz. Yani vücudunuzun ihtiyacı olan maddelere aş erersiniz. Ancak bu her zaman böyle değildir. Bazen yemek istemediğiniz, ilgisiz, hiç sevmediğiniz bir besine de aşerebilirisiniz.


Benzer Konular

Author: admin

Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.