HAMİLELİKTE AŞIRI YEME İSTEĞİ

 

Bu yazımızda bir çok bayanın hamilelik döneminde yaşadığı bir sorun olan aşırı yeme isteği hakkında bilgi vereceğiz. Gebelik döneminde vücut bir değişim sürecine gireceği için anne adaylarında hem fiziksel hem de ruhsal bazı değişimler görülür. Bu değişimlerden biri de aşırı yemek yeme isteğidir.Adsız

Bir çok bayan gebelik döneminde aşırı yeme eğilimindedir ve kontrolsüz kilo alımı anne adayını olumsuz etkiler. Elbette her bayan hamilelikte daha az kilo almak ve doğumdan sonra da aldığı kiloları hemen vermek ister. Ancak kontrolsüz aşırı kilo almak, doğumdan sonra keyfinizi kaçıracaktır. Bu nedenle gebelik döneminde sağlıklı ve dengeli beslenmek önemlidir. Bu şekilde kontrollü kilo alabilir ve doğumdan sonra da bu kiloları kolaylıkla geri verebilirsiniz. Her bayanın hamileliği birbirinden farklıdır ve bazı bayanlarda hamilelik döneminde aşırı yemek yeme isteği görülür.

Anne adaylarında aşırı yeme isteği neden olur?

Bir çok bayan hamileliğinde bu hissi yaşamıştır ve yapılan araştırmalarda bunu kanıtlamaktadır. Gebelikte aşırı yeme isteğinin bir çok nedeni olabilir. Ancak en sık nedenler; hamilelik ile değişen hormonların etkisi ya da vücutta bir besin ögesinin az olmasıdır. Eğer vücutta beslenme eksikliğinden kaynaklı bir besin ögesi azlığı varsa bu kişinin aşırı yemesine ya da bazı gıdaları aşırı tüketme isteği duymasına neden olacaktır. Genellikle aş erme durumunda, bayanlar aş erdiği gıdayı aşırı tüketir. Ancak bu geçici bir durumdur ve sürekli olmayacağından bir sorun yoktur.

Bazı anne adayları ise hamilelik süresince devamlı aşırı yemek yediği ya da bazı gıdaları daha çok tükettiği için sürekli kilo almaktadır. Özellikle hamileliğin ilk üç ayında aşırı yeme isteği daha sık görülür. Hormonsal değişimler de beslenme düzeninde değişikliklere neden olabilir. Bu nedenle kontrollü kilo almak için doktorunuzla görüşerek tüm kan testlerinizi yaptırmalısınız.

Aşırı yeme isteğini önlemek mümkün mü?

Gebelik döneminde iştahınızda bir miktar artma olabilir ve daha fazla yemek yeme isteği hissedebilirsiniz. Bu normaldir, önemli olan bunu abartmamak ve gereğinden fazla kalori almamaktır. Çok fazla yemek yemenin bebeğinize hiçbir faydası yoktur. Bu nedenle hamileyim diyerek devamlı yemek yeme, sadece size daha çok kilo aldıracaktır. Aşırı yeme isteğini engellemek mümkündür. Dengeli ve düzenli beslenerek bu sorunu çözebilirsiniz. Uzun süre aç kalmak ya da bir öğünde çok fazla yemek yemek yapılan en büyük yanlışlardandır. Eğer gebelikte iştahınızda artma olduysa, bunu ara öğünlerle dengeleyebilirsiniz. Ara öğün kan şekerini dengeler ve yeme isteğiniz azaltır. Bu şekilde hem aç kalmamış hem de dengeli kilo almış olusunuz.

Ara öğünlerde sütlü tatlılar, kuru yemiş ya da taze meyve tüketebilirsiniz. Özellikle yaz hamileleri sıvı alımına dikkat etmeli ve bol bol su içilmelidir. Yemeklerden önce su içmeyi ihmal etmeyin. Yağlı, baharatlı ve ağır yemeklerden kaçının. Özellikle yaz aylarında daha hafif yemekler tercih etmelisiniz. Açlık hissettiğinizde bol salata tüketmek daha sağlıklıdır. Hazır dondurulmuş ve paketli ürünleri tüketmemeye özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.