Hamilelikte bitki çayı içilir mi?

Hamilelikte bitki çayı içilir mi?

Hamilelikte bitki çayı içilir mi? Hamilelikte hangi bitki çayları tüketilmelidir? Gebelikte bitki çayı içmenin bebeğe zararı var mıdır?

Bu yazımızda anne adaylarının merak ettiği konulardan biri olan gebelikte bitki çayı tüketimi hakkında bilgi vereceğiz. Bilindiği gibi bitki çayları son zamanlarda oldukça modadır. Önceden insanların şifa niyeti ile hazırladıkları bitki çayları, şimdilerde başta stresten kurtulmak için oldukça sık tüketilmektedir. Normal zamanlarda bitki çaylarını rahatça tüketiyoruz. Peki, gebelikte bitki çaylarını tüketmenin bir zararı var mıdır?

Bitkiler ilaçlardan daha masum görünmekte ve insanlar bitkisel çaylara daha fazla güvenmektedir. Ancak bitkiler ve bitki çayları yanlış kullanıldığında insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bazı bitki çaylarını fazla tüketmek de sağlığı olumsuz etkilemektedir. Gebelik döneminde anne adayı tükettiği besinlere karşı dikkatli olmalı ve seçici davranmalıdır. Her bitkisel çay içilmemeli, bitkisel çayların içinde ki maddeler bilinmelidir. Aksi durumda bitkisel çayların içerisinde bulunan maddeler bebeğe zarar verebilir.

Gebeliğin ilk 3 aylık döneminde çok dikkatli olunmalıdır. İlk üç aylık dönem düşük tehdidinin fazla olduğu bir dönemdir. Anne adayları bitki çayı kullanımı konusunda mutlaka doktora danışmalıdır. Örneğin sinameki çayı içerisinde rahimde kasılmalara neden olan maddeler bulunur. Bu nedenle gebelikte sinameki çayı tüketilmemelidir. Gebelik oldukça riskli bir süreçtir. Bu yüzden anne adayı rasgele alınmış bitki çaylarını tüketmemelidir. Alınan bitki çaylarının içinde olan maddeler mutlaka bilinmeli ve doğru dozda tüketilmelidir. Özellikte sık sık düşük tehdidi ile karşılaşan bayanlar tükettikleri bitki ve bitki çaylarına dikkat etmelidir.

Her bitki çayı gebelikte zararlı değildir. Nane, limon, ıhlamur, portakal kuşburnu, elma, yeşilçay, gibi bitki çaylarının gebelikte kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Anne adayları doktora danışarak bu tür çayları tüketebilir.

Bazı bitki çayları rahimde kasılmalara neden olmakta ve düşük tehdidini arttırmaktadır. Kekik, Safran, Isırgan, Kimyon, Tarçın, Sinameki gibi bitkiler ve çayları gebelikte kullanılmaması gerekilir. Ayrıca maydanoz yemeklerde tüketilebilir ama asla suyu içilmemelidir. Önemli olan dozunu ayarlamak ve aşırı şekilde tüketmemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.