Hamilelikte çay, kola, kahve içmek zararlı mı?

Hamilelikte çay, kola, kahve içmek zararlı mı?

Bu yazımızda anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri olan gebelikte asitli içecekler zararlımı? Gebelikte çay, kola, kahve içmek bebeğe zarar verir mi? Gebelikte çikolata, kahve ya da kola gibi kafeinli içecekler tüketmek zararlı mıdır? Hakkında bilgi vereceğiz.

Hamilelik oldukça dikkat ve özen isteyen bir süreçtir. Gebelikte yenmesi ya da yenmemesi gereken yiyecekler vardır. Gebelikte size ve bebeğe zarar verebilecek besinlerden ve içeceklerden uzak durmak en doğrusudur. Sağlıklı bir hamilelik için kafeinli içeceklerden uzak durmak gerekir. Ayrıca alkollü içeceklerde size ve bebeğinize zarar verir. Bu nedenle gebelikte alkollü ya da kafeinli içecekler tüketmemek gerekir. Anne adayları gebelikte çay içmek konusunda da kararsızlık yaşar. Bilindiği gibi gebelikte demir önemlidir ve gebelik boyunca demir içeren besinleri tüketmemiz gerekir. Çayın içindeki maddeler demir emiliminin azalmasına neden olur. Demir eksikliği de kansızlığa yol açabilir.

Gebelikte aşırı çay tüketimi olmadığı sürece, yemeklerden 2–3 saat sonra çay içmenin herhangi bir zararı yoktur. Fakat daha enerjik bir gebelik için hamilelik boyunca çay ve kahve tüketmemeye özen göstermek en doğrusudur.

Kafein içeren kahve, çay, kola gibi içeceklerin tüketimine de dikkat edilmelidir. Bilindiği gibi kafein idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Ayrıca kafeinin yüksek dozlarda alınması gebelikte oldukça tehlikelidir. Yüksek dozda kafein alınması erken doğum başta olmak üzere birçok soruna neden olabilir. Kafeinin uyarıcı etkisi bebeğin de huzursuz olmasına neden olur. Kafein alımı konusunda dikkatli olarak, günde bir fincan kahve, hamilelikte önerilen dozdur.

Uzmanlar hamilelikte çay, kahve, kola gibi içeceklerin yerine bol su, süt ve evde taze sıkılmış meyve sularının içilmesini önermektedir. Çay içmek isteyen anne adayları, çok açık ve limonlu çayı rahatlıkla içebilir. Gebelikte taze sıkılmış meyve suyu ve süt mutlaka içilmesi gereken içeceklerdendir. Kafeinli ürünlerin size ve bebeğe olumsuz etkileri olduğu için tüketilmemesi tavsiye edilir.

Sağlıklı bir gebelik için beslenme düzenine dikkat etmeli, sağlıklı ve taze besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Çay, kahve, kola gibi alışkanlıklarınızdan gebelik boyunca uzak durmak en doğrusudur. Çay ya da kahve içmek isteyen anne adayları aşırıya kaçmadan, çayı çok açık ve limonlu şekilde içmelidir. Kahveyi ise günde bir ya da yarım fincan içmeleri önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.