HAMİLELİKTE CEP TELEFONU KULLANIMI

HAMİLELİKTE CEP TELEFONU KULLANIMI

Bu yazımızda gebelikte cep telefonu kullanımı hakkında bilgi vereceğiz. Gebelikte cep telefonu zararlı mıdır? Hamilelikte cep telefonu kullanmak bebeğe zarar verir mi?

Gebeliğin öğrenilmesinden sonra anne adayları daha dikkatli ve endişeli olmaktadır. İlk olarak bebeklerinin sağlığını düşünen anne adayları, hayatını da bu yönde şekillendirmeye başlar. Bu değişimlerden birisi de cep telefonu kullanımıdır. Çoğu anne adayı hamilelik ile birlikte telefonlardan ve bilgisayarlardan uzak durmaya başlar. Bilim ve teknolojinin hayatımıza girmesi ile elektronik eşyaların hayatımızda ki yeri de büyümeye başladı. Bu teknolojilerin belki de en önemlisi bilgisayar ve cep telefonu olsa gerek. Fakat yıllar boyu cep telefonunun zararlarından bahsedildi. Fakat yapılan araştırmalarda da kesin bir sonuç elde edilememiştir. Her gebeliğin sağlıklı şekilde sürmesi beklenemez. Birçok bayanda gebelik süresince birçok gebelik sorunu ve doğum sonrasında bebekte sağlık sorunları görülmüştür. Ancak bunların ne kadarının cep telefonu yüzünden kaynaklandığı bilinmemektedir. Cep telefonlarının gebelik üzerinde ki etkileri uzun yıllar incelenmiş ve çeşitli araştırmalar da yapılmıştır. Fakat bazı araştırmalarda zararları izlenirken, bazı araştırmalarda bebek üzerinde hiçbir zararlı etki izlenmemiştir.

Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi devamlı cep telefonu kullanımı da zararlıdır. Bu nedenle anne adayları daha dikkatli olmalıdır. Eğer hamilelikte cep telefonu kullanımının size zarar verebileceğini düşünüyorsanız birkaç önlemle bu işi çözebilirsiniz. İşte ipuçları;

Mümkün olduğunca cep telefonu ile görüşmelerinizi kısa tutun ve sürekli olarak yanınızda taşımayın. Yani örneğin evdeyken telefonu cebinizde taşımamalısınız. Görüşmelerinizi kulaklık takarak yapmalısınız. Telefon ile aranızda mesafe ne kadar çok olursa sizin için o kadar iyi olur. Cep telefonunu sürekli elinizde tutmak yerine ihtiyaç olduğu zaman kullanmak daha faydalıdır. Cep telefonlarının hayatımızda ki yeri teknolojinin ilerlemesiyle daha da büyüdü. Önceden sadece görüşme yapmak için kullanılan telefonlar, son zamanlarda internet, oyun vb. içinde kullanılmaktadır. Bu nedenle de telefonlar devamlı elimizdedir. Hatta son zamanlar da telefon ve internet bağımlılığı gibi hastalıklar da çıkmaya başladı. Kişi devamlı internette ya da devamlı telefon ile meşgul. Bu nedenle gebelikte cep telefonu kullanımını azaltmakta fayda vardır. Yapılan araştırmalarda gebelikte sürekli cep telefonu kullanımının ileri yaşlarda çocukta hiperaktivite ve duygusal problemlerin daha sık görüldüğü gözlemlenmiştir. Doğumdan sonra bebekte fiziksel problem olmamasına karşın, ilerleyen yaşlarda duygu durum bozukluklarına neden olduğu gözlemlenmiştir.


Benzer Konular

Author: admin

Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.