HAMİLELİKTE DEMİR EKSİKLİĞİ

HAMİLELİKTE DEMİR EKSİKLİĞİ

Bu yazımızda gebelikte demir eksikliği hakkında bilgi vereceğiz. Hamilelikte demir eksikliğinin zararları nelerdir? Gebelikte demir eksikliği bebeğe zarar verir mi? Gebelikte hangi besinleri tüketmek demir eksikliğini azaltır?

İlk olarak anne adayları gebelik süresince demir eksikliğine dikkat etmelidir. Çünkü hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlığı için demir önemlidir. Gebelikte anne adayının vücudu tamamen değişmekte ve bazı gereksinimler daha da fazlalaşmaktadır. Bunlardan birisi de demir ihtiyacıdır. Gebelikte demir ihtiyacı iki katına çıkar. Kansızlığın en önemli nedeni demir eksikliğidir. Eğer anne adayının vücudunda yeteri kadar demir yoksa kansızlık başlar. Demir alımı az olduğunda ya da kan kaybı ile vücuttan demir atıldığında demir eksikliği görülür. Özellikle doğumlarda kan ile birlikte demir minerali de kaybedilmektedir. Bu da annede kansızlığa neden olmaktadır. Bu nedenle gebeliğin başlangıcından itibaren anne adayı beslenmesine dikkat etmeli ve demir içeren besinleri tüketmeye çalışmalıdır.

Demir mineralinin vücut için önemi büyüktür. Çünkü demir kanda yüksek miktarda bulunur. Vücuttaki görevi ise hemoglobin üretmektir. Aşırı kanamalar demir kaybına yol açar. Demir bebeğin sağlıklı bir şekilde anne karnında gelişmesi için gerekli bir mineraldir. Düzenli ve doğru şekilde beslenmek demir eksikliğinin giderilmesinde yardımcıdır. Ancak dikkat edilmesi gereken, demir eksikliğinin nedeni demir içeren besinlerin tüketilmemesidir. Yani kanamalar demir kaybına neden olur. Ancak demir içeren besinler tüketilerek vücuda tekrar demir alımı sağlanır. Hamilelik döneminde de demir ihtiyacı artar. Anne adayı sağlıklı, dengeli ve doğru bir beslenme programı ile demir eksikliği sorununu çözebilir. Genel olarak dengeli ve sağlıklı beslenerek birçok gebelik sorunundan kurtulabilirsiniz.

Dengeli ve doğru beslenen bayanlarda da gebelik döneminde demir eksikliği görülebilir. Böyle durumlarda doktorunuz demir eksikliği tedavisi uygular. Demir hapları ile vücuda demir alınımı sağlanır.

Peki demir eksikliği olan anne adayları hangi besinleri daha sık tüketmelidir?

Demir eksikliği olan anne adayları demir yönünden zengin besinleri tüketmelidir. Bu besinlerin başında et ve balık gelmektedir. Yeşil yapraklı sebzeler ve tahıllarda birer demir kaynağıdır. Kırmızı et, balık, tavuk eti, yeşil yapraklı sebzeler, pekmez, baklagiller, karaciğer, et ve et ürünleri, yumurta, tam tahıllar, fındık, kuru üzüm gibi kuruyemişler de demir yönünden zengin besinlerdir.

Demir eksikliğinin en önemli nedenleri; yetersiz ve yanlış beslenmedir. Dengesiz beslenmek özellikle gebelik döneminde demir eksikliğine neden olur. Ayrıca aşırı çay tüketimi de demir emiliminin azalmasına neden olur. Süt ve süt ürünlerinin fazla alınımı sonucunda demir eksikliği görülür. Demir yönünden zengin olan besinleri tüketmemek de demir eksikliğine neden olur. Özellikle demir eksikliğini gidermek için et tüketmek gerekir. Barsak parazitleri ve kan kaybı gibi durumlar da demir eksikliğine neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.