HAMİLELİKTE DENİZE GİRMEK

Gebelikte denize girmek sakıncalı mı?

Yaz aylarının gelmesiyle herkesi tatil heyecanı sardı. Ancak hamile bayanlar tatile gitmek ya da denize girmek konusunda kararsızlık yaşamaktadır. Gebelikte denize girmek zararlı mı? Hamilelikte denize girilir mi? Hamilelik ve deniz?

Gebelikte yapılabilecek en güzel spor, yüzmektir. Yüzmenin insan sağlığı için birçok faydası vardır. Gebelikte de yüzmek çok faydalıdır. Hamile bayanların yapabileceği en iyi spor yüzmektir. Ancak denize ya da havuza girmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Sizin ve bebeğinizin sağlığı için bazı önlemler almalısınız.

Peki, gebelikte denize girilir mi?

Gebelikte yüzmek faydalıdır, bu nedenle denize girmenin herhangi bir zararı yoktur. Hatta havuz yerine denize girmek daha sağlıklıdır. Eğer havuza girilecekse suyun temiz olmasına dikkat edilmelidir. Temiz olmayan bir suda yüzmek çeşitli sağlık sorunlarına yol açar. Denizler yüzme havuzlarına göre daha temiz kabul edilir. Denize girilirken ilk olarak dikkat edilmesi gereken, plajın temiz olmasıdır. Denize girilecek plajın temiz olması önemlidir.

Deniz suyunun temizliği de önemlidir. Bazen deniz suyuna kirli suların karışması sonucunda bir takım mikroorganizmalar ürer. Bu mikroorganizmalar gebelikte çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle kimsenin denize girmediği yerlerde denize girilmemelidir. Kirli suların karışmadığı temiz sularda yüzmek gerekir. Denize girilecek yerin plajı ve deniz suyunun temizliğine dikkat edilmelidir. Gebelik döneminde denize girmek anne adayını rahatlatır. Önemli olan havuz ya da deniz suyunun temizliğidir.

Anne adayı denize tek başına girmemeli ve denizde çok fazla ileri açılmamalıdır. Çok fazla derin yerlerde yüzülmemelidir. Çünkü gebelikte kramp girmesi sık karşılaşın bir durumdur. Gerekli önlemler alındığı taktirde gebelikte denize girmek zararlı değildir.

Anne adayı öncelikle hijyene önem vermelidir. Gerekli hijyen koşullarına uyulmalı sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Hamilelikte denize girilecekse, sabah saatleri tercih edilmelidir. Denize girmek için havanın çok sıcak olmadığı sabah saatleri hamileler için en uygun zamanlardır. Ayrıca denizden çıkınca hemen duş almak önemlidir. Hamile bayanların yaptığı en büyük yanlışlardan birisi de güneşin altında uzun süre kalmaktır. Güneşlenmek ya da bronzlaşmak için uzun süre güneş altında kalmak annede çeşitli sağlık sorunlarına neden olur. Anne adayı bol bol dinlenmeli ve bol sıvı almalıdır. Öğlen saatlerinde denize girilmemeli, dışarıda gezilmemelidir. Bol bol su içmeye özen gösterilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.