HAMİLELİKTE DİYET YAPILIR MI?

HAMİLELİKTE DİYET YAPILIR MI?

Bu yazımızda gebelikte diyet yapılır mı? Gebelikte diyet yapmak bebeğe zarar verir mi ile ilgili bilgi vereceğiz. Çoğu anne adayının en büyük sorunu gebelikte alınan fazla kilolardır. Bazı bayanlar ise bu nedenle bebek yapma fikrini düşünmemektedir. Son zamanlarda daha fazla stresli bir hayat ve dengesiz beslenmek hamile kalmayı zorlaştırmaktadır. Her kadın fazla kilolarından şikâyet eder ve bilinçsiz bir şekilde diyet yapar. Bunun sonucunda da kişinin vücudunda bazı değişiklikler olur. Özellikle sağlıksız beslenmek, zayıflama ilacı almak vb. kadınların doğurganlığını engeller. Bu nedenle diyet yaparken dikkatli olmak ve mutlaka diyetinizi diyetisyen kontrolünde yapmaya dikkat edin.

Gebelikte diyet yapmak ise pek önerilmez. Gebelikte kilo kontrolü şarttır, fakat normal zamanlarda uygulanan diyet listeleri gebelikte asla uygulanmamalıdır. Normalden fazla kilo alınması hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle hamilelik düşünen bayanlar, gebe kalmadan önce normal kiloya ulaşmalıdır. Aksi surumda gebelik ile beraber kilonun artması anne adayında çeşitli sorunların görülmesine neden olur.

Hamilelikte annenin sağlığı ve bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için gerekli olan besinler tüketilmelidir. Anne adayı yediklerine dikkat etmeli, her besinden yeteri kadar almalıdır. Anne adayları için en güzel diyet budur. Diğer diyetleri anne adayı kesinlikle yapmamalıdır. Anne adayı sağlıklı bir gebelik için beslenme kurallarına uymalı, bebeğin gelişimi için gerekli vitamin ve mineralleri almalı, gereksiz aşırı kalorili yiyeceklerden uzak durmalı, her besin yeteri miktarda alınmalı ve fazlaya kaçılmamalıdır. Kilo alımını kontrol altında tutmak için de gebelik egzersizleri ve spor yapılmalıdır. Yalnız yorucu ve anne adayı için tehlikeli olabilecek sporlar yapılmamalıdır. Gebelikte yürüyüş ve yüzme en iyi sporlardandır. Bu şekilde gebelikte fazla kilo almamış olursunuz.

Fazla kilo alımı hipertansiyon ve diyabete neden olabilir. Ayrıca sık sık diyet yapmak, stres, tek beslenme biçimi gebe kalmayı zorlaştırmaktadır.
Benzer Konular

Author: admin

Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.