Hamilelikte Dondurma Yemek Zararlı mı?

Baharın gelmesi ile havalar iyice ısındı ve dondurma sezonu açıldı. Yaz aylarında hamilelerin en sık sorduğu Adsızsorulardan birisi de gebelikte dondurma yemenin zararlı olup olmadığıdır. Hamilelikte dondurma yemek bebeğe zarar verir mi? Hamileler günde ne kadar dondurma yemelidir? Gebelikte dondurma yenir mi?

Dondurma yaz aylarında en sık tüketilen ve çok da sevilen bir gıdadır. Anne adayları ise soğuk bir yiyecek olduğu için dondurma yemenin bebeğe zarar vereceğini düşünür. Ancak gebelikte, belirli miktarda dondurma yemenin hiç bir zararı yoktur. Her gıda gibi dondurma da fazla tüketildiğinde zararlıdır. Ayrıca soğuk olduğu için dondurma bebeğe de zarar vermez. Sadece fazla tüketimi gebelikte fazla kilo almanıza neden olur. Bu nedenle gebelikte fazla dondurma yemek tavsiye edilmemektedir.

Hamileler bebeğime zarar gelecek düşüncesi ile kendini kısıtlamamalıdır. Elbette gebelik önemli bir süreçtir ve her konuda dikkatli olunmalıdır. Ancak fazla endişelenmenin de bebeğe zarar vereceği unutulmamalıdır. Bu nedenle hamileler günlük hayatına devam etmeli ve fazla kilo almamak için gıdaları belirli ölçüde tüketmelidir.

Dondurmanın diğer insanlara zararı olmadığı gibi hamilelere de zararı yoktur. Gebelikte dondurma yemenin hamilelere hiçbir zararı yoktur. Hamile bayanlar bu konuda endişelenmeden, gönül rahatlığı ile dondurma tüketebilir. Ancak gebelikte dondurma tüketiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar;

  • Dondurma yemenin gebelikte herhangi bir zararı yoktur. Ancak aşırı kilo alımını önlemek için dondurma, haftada bir ya da iki kez tüketilmelidir.
  • Dondurmanın bir zararı yoktur ve haftada en fazla 2 kez tüketebilirsiniz. Ancak tüketilen miktar 2 kaşığı geçmemelidir. Hamileler tek seferde 1-2 kaşık dondurmadan fazlasını tüketmemelidir.
  • Dondurma soğuk bir besin olduğu için,yemeden önce bir kaç dakika bekletilmelidir. Çünkü çok soğuk gıdalar anne adayında boğaz enfeksiyonuna neden olabilir.
  • Anne adayları kalan dondurmayı saklayarak tekrar tüketmemelidir. Dondurma tek seferde tüketilmelidir. Aksi durumda saklanan dondurma üzerinde bakteri üremesi ya da çeşitli enfeksiyonların oluşması kaçınılmazdır.
  • Dondurma tatlı isteğini gidermek amacıyla tüketilmelidir. Anne adayları kalsiyum ihtiyacını karşılamak için dondurma yerine süt ve süt ürünlerini tüketmelidir. Dondurma günlük kalsiyum ihtiyacı amacı ile tüketilmemelidir.
  • Dondurma gündüz tüketilmelidir. Anne adayları geç saatte dondurma yememeye özen göstermelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.