Hamilelikte Grip Nasıl Geçer?

çay
Sonbaharın gelmesi ve havaların aniden soğumaya başlaması, beraberinde grip ve soğuk algınlığını da getirdi. Grip, hamilelikte normal zamanlara göre daha uzun ve ağır seyreder. Hamileler, bebekler ve yaşlılar kış aylarında gripten en fazla etkilenen gruptur. Bu nedenle anne adayları, grip ve soğuk algınlığına çok dikkat etmelidir. Grip olmamak için gerekli önlemleri almak en doğrusudur.

Hamilelik döneminde anne adaylarının en büyük korkusudur; grip… Çünkü havaların aniden soğuması kolaylıkla gribe yakalanmamıza neden olur. Bu nedenle gebelikte en fazla da yaşanılan rahatsızlıkların başında gelir grip. Ayrıca gebelikte ilaç kullanımı da, anne adaylarını endişelendirir. Normal zamanlarda bu tür hastalıklardan ilaç alarak iyileşmek mümkündür ancak gebelikte ilaç alımı kısıtlanacağı için anne adayı oldukça zorlanır. Gebelikte grip ya da soğuk algınlığına yakalandığınızda, doktorunuzun haberi olmadan ilaç ya da vitamin takviyesi almayın. Doktor kontrolü altında ilaç almak en doğrusudur, doktorunuzun önereceği ilaçlar hem sizin hem de bebeğiniz için en güvenilir ilaçlardır. Eğer gebelikte ilaç almak istemiyorsanız, doktorunuzun onayı ile bitkisel çaylar içerek doğal yöntemlere de başvurulabilir. Ancak grip dikkat edilmez ise gebelikte tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle herhangi bir tedavi yöntemi uygulamadan mutlaka ilk olarak doktorunuza başvurmalısınız.

Hamilelikte grip nasıl geçer; gripten korunma yolları nelerdir?

• Gribe yakalanmamak için ilk olarak, grip salgınından korunmak gerekir. Bu nedenle insanlarla yakın temaslardan kaçınmak ve toplu yerlerde fazla bulunmamak en doğrusudur.
• Hijyen kurallarına uymak ve sık sık elleri yıkamak bir diğer önlemdir.
• Sağlıklı ve dengeli beslenmek bağışıklık sistemi için şarttır.
• Bol sıvı alınmalı ve vitamin takviyesi yapılmalıdır.
• Dinlenmek, C vitamini içeren meyveleri yemek, iyi bir uyku, düzenli beslenmek soğuk algınlığının en iyi tedavisidir.
• Bu tür hastalıklarda en iyi ilaç dinlenmektir. Kendinizi hasta hissettiğiniz anda hemen dinlenin. Kendinizi fazla yormayın.
• Dengeli ve düzenli beslenmek oldukça önemlidir.
• Evi sıkça havalandırarak temiz havanın girmesini sağlayın.
• Doktorunuzun önerdiği ağrı kesiciyi kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.