HAMİLELİKTE HAMAMA GİDİLİR Mİ?

Hamilelikte hamam, sauna, kaplıcaya gidilir mi?

Bu yazımızda gebelikte hamam, sauna ya da kaplıcalara gitmek hakkında bilgi vereceğiz. Hamilelikte hamama gitmek zararlı mı? Gebelikte hamam bebeğe zarar verir mi?

Kültürümüzün en önemli parçalarından birisi de hamamdır. Çoğu kişi sauna, hamam ya da kaplıcalara sıklıkla gider. Ancak gebelikte anne adayları hamama gitmek konusunda biraz kararsızlık yaşar. Özellikle riskli gebeliklerde hamam ya da kaplıcalardan uzak durmak en doğru karardır. Hamilelikte anne adayları, vücut ısısının aşırı artmasına neden olacak hareketlerden kaçınmalıdır. Hamam oldukça sıcak bir ortamdır ve vücut ısınızın artmasına neden olur. Bunun yanında aşırı sıcak, sıvı kaybı ve tansiyon düşmesine neden olacağı için anne adayları bu konuda dikkatli olmalıdır. Sıcak bir ortamda uzun süre kalmak bebeğe zarar verebilir.

Özellikle gebeliğin ilk 3 ayı bebeğin gelişimi açısından çok önemlidir. İlk 3 aylık dönemde bebeğin organ gelişimi hızlı bir şekilde devam etmektedir. Bu nedenle aşırı sıcak bir ortamda uzun süre bulunmak bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir. Annenin vücut ısısının aniden artması bebeğe zararlıdır. Uzun süre güneşlenmek, hamam ya da sauna, annenin ateşinin yükselmesi gibi nedenlerde vücut ısısını arttıran nedenlerdir. Ayrıca gebelik süresince çok sıcak suda banyo yapmaktan da kaçınılmalıdır. Anne adayı ılık bir su ile duş almalı, uzun süre güneş altında kalmamalı ve vücut sıcaklığını arttıracak diğer eylemlerden de uzak durmalıdır.

Hamilelik süresince kaplıca, sauna, hamam ve sıcak su banyolarından uzak durulmalıdır. Eğer hamam ya da saunaya gidilecekse öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuzun onayı ile gitmek hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için daha faydalıdır.

“HAMİLELİKTE HAMAMA GİDİLİR Mİ?” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.