Hamilelikte ıhlamur içilir mi?

Havaların aniden soğuması, hastalıklara da davetiye çıkarmış oldu. İlaç kullanmak istemeyen anne adayları bitki çaylarına yönelmektedir. Grip ya da soğuk algınlığına karşı önlem alan ya da grip olan anne adayları başta ıhlamur olmak üzere, çeşitli bitki çayları tüketmektedir. Çoğu anne adayı ise bitkisel ürünlerin zarar vereceğini düşünerek bitki çaylarından uzak durmaktadır. Bu yazımızda ise gebelikte ıhlamur içmek hakkında bilgi vereceğiz.çay

İlk olarak şunu belirtelim; hamilelikte her bitki tüketilmez. Bu nedenle anne adayları çok dikkatli olmalı ve içtikleri bitki çayının içeriğini mutlaka bilmelidir. Çünkü bazı bitkiler, gebelikte oldukça tehlikelidir ve düşüğe dahi neden olabilir. Gebelik döneminde anne adayı tükettiği besinlere karşı dikkatli ve seçici olmalıdır. Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde düşük riski fazla olduğu için, kullanılacak bitki çayı doktora danışmalıdır. Bazı bitkilerin içeriğinde ki maddeler rahimde kasılmalara neden olarak düşüğe neden olabilir. Örneğin sinameki çayı içerisinde bu maddeden bulunur.

Peki, kış aylarında herkesin severek içtiği ıhlamur gebelikte de içilebilir mi?

Her bayanın hamileliği farklıdır ve bazı bayanların gebeliği riskli geçmektedir. Bu nedenle ıhlamur hakkında doktorunuza mutlaka danışmalısınız. Çünkü bazen riskli gebeliklerde bitki çayları asla önerilmez. Eğer sorunsuz bir hamilelik geçiriyorsanız, günde iki bardak ıhlamur içmenin herhangi bir zararı yoktur. Ancak günde iki bardaktan fazla ıhlamur tüketilmemelidir.
Ihlamur içerisine şeker katılmadan içilirse daha sağlıklı olur. Hamilelikte iki fincan ıhlamur içilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.