HAMİLELİKTE KİLO ALIMI

Hamilelikte kilo almamak için nelere dikkat etmeli?

Bayanların genelde en büyük sorunu kilodur. Alınan kiloların geri verilememesi çok can sıkıcı bir durumdur. Kilo konusunda her kadın hassastır ancak hamile bir bayan bu konuda daha çok hassaslaşır. Değişen hormonların etkisiyle de anne adayı kendisini çok kilolu bularak strese girer. Hatta bazı bayanlar alınacak kilolar yüzünden bebek sahibi olmak istemiyor. Çoğu kadın bebek sahibi olmaya karar verdiği andan itibaren alacakları kiloyu düşünerek bu kiloları tekrar nasıl vereceğini hesaplıyor. Sağlıklı bir hamilelik ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için hamilelikte belli bir kilo alınması gerekiyor. Anne adayı da bu alınan kilolar yüzünden üzülmemeli ve stresten uzak durmalıdır. Bu alınan kiloların geçici olduğunu ve dikkat edilirse bu kiloları hızlı bir şekilde geri vereceğini unutmamalıdır.

Gebeliğin ilk aylarında anne adayı tam olarak beslenemez. Çünkü mide bulantısı, tiksinmeler ve kusmalar yüzünden anne adayı pek bir şey yemek istemez. Bu yüzden birçok anne adayı yeterli beslenemediğini düşünerek bunun bebek üzerinde ki etkisini merak eder. Uzmanlara göre bu durumun bebek üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Fetüsün ihtiyacı olan gıdaları vücut zaten verecektir. Annenin az yemek yemesi sadece anneyi biraz halsiz bırakır, bebek için hiçbir risk yoktur.

Bazı anne adayları gebelikte çok kilo alımının bebeğin kilosu ile ilgili olduğunu düşünür. Alınan kiloların bebeğin kilosu ya da bebeğin büyüklüğü ile ilgili değildir. Annenin aldığı kilolar bebeğe gitmez, vücuda eşit şekilde dağılır. Örneğin annenin almış olduğu 12 kilo vücut içinde dağılır ve bebeğe sadece 2 kilogram kalır. Bu da bebeğinizin ağırlığıdır.

Hamilelikte fazla kilo almamak için hamilelik egzersizleri yapabilirsiniz. Ancak önce doktorunuza danışmanız gerekir. Eğer hamileliğinizde bir sorun yoksa kendinizi fazla zorlamamak şartıyla doktorunuz izin verecektir. Gebelikte yorucu egzersizler sağlığınız için uygun değildir. Bunun yerine kendinizi daha az yoracak egzersizler yapabilirsiniz. Örneğin yürüme, yüzme ya da yoga gebelikte yapılabilecek en güzel egzersizlerdir.

Bazı anne adayları kendini çok şişman hissettiğini söyleyerek strese giriyor. Olumlu düşünmek de hamilelikte doğru kiloyu almanızı sağlar. Değişen hormonların da etkisiyle birçok anne adayı kendini böyle hissediyor. Ancak gebeliğin zayıf kalarak olmayacağını ve bu durumun geçici olduğunu unutmamak gerekiyor.

Gebelikte anne adayı beslenmesine dikkat etmelidir. Hamile bir bayan her gün yaklaşık 2500 kalori almalıdır. Bu nedenle kalsiyum, demir ve folik asit günlük besin ihtiyacınızı karşılayacaktır. Folik asit özellikle yeşil sebzelerde, kalsiyum süt ürünlerinde, demir kırmızı et, balık, tavuk ya da kurutulmuş meyvelerde bol miktarda bulunmaktadır. Bu nedenle öncelikle ihtiyacınız olan besinleri tüketmeye özen gösterin.

Hamilelikte kilo almaktan korkmayın. Önemli olan yiyeceklerin kalorilerini takip etmektir. Eğer günlük 2700 kaloriyi aşmıyorsanız bir sorun yoktur. Kilo oranınız normal dengesinde seyredecektir.

Hamilelik dönemine uygun menü;

Kahvaltı; süt, bir tane yumurta, beyaz peynir, iki dilim ekmek, domates, salatalık vb. sebzeler, reçel, pekmez, bal (biri tercih edilebilir)

Ara öğünde; bir porsiyon meyve, meyve suyu ya da ayran.

Öğle; bir porsiyon makarna veya pilav, bir porsiyon kuru baklagil yemeği, bir bardak meyve suyu, bir porsiyon salata, ekmek.

Ara öğün; meyve ya da sebze.

Akşam; bir porsiyon tavuk eti ve ya balıketi, bir bardak ayran, bir porsiyon sebze yemeği, ekmek, salata

Gece; bir bardak süt ya da muhallebi tercih edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.