HAMİLELİKTE MADEN SUYU, SODA İÇİLİR Mİ?

HAMİLELİKTE MADEN SUYU, SODA İÇİLİR Mİ?

Hamilelik döneminde anne adayları yediklerine, içtiklerine daha fazla dikkat eder. Bazı besinler ya da içecekler gebelik döneminde tavsiye edilmez. Çünkü bazı besinler rahmin kasılmasına ya da düşük riskine neden olmaktadır. Ancak birçok besin gebelikte rahatlıkla tüketilebilir. Anne adaylarının en sık sorduğu sorulardan birisi gebelikte maden suyu, soda içilir mi? Maden suyunun bebeğe bir zararı olur mu? Maden suyu içmek sağlıklı mı?

Gebelik döneminde katkısız ve doğal maden suyu içmenin herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak katkısız maden suyu olmasına dikkat etmek gerekir. Maden sularının içerisinde bol miktarda mineral bulunur. Bu nedenle anne adaylarının maden suyu içmesinde bir sakınca yoktur. Günde bir tane maden suyu tüketiminin hiçbir zararı yoktur.

Anne adayının maden suyu içmesi ya da içmemesinin bebeğe bir faydası yoktur. Yani maden suyu bebeğe zarar vermez, ancak fayda da sağlamaz. Anne adayı doğal maden sularından günde bir ya da birkaç tane içebilir. Bunun yanında bol su, taze sıkılmış meyve sularını da tüketmeleri gerekir. Uzmanlar meyveleri sıkıp suyunu içmek yerine meyvelerin kendisinin yenmesinin daha faydalı olduğunu söylemektedir. Kış günlerinde hastalıklardan korunmak için bol miktarda taze meyve ve sebze tüketilmelidir.

Bazı maden suyu ya da sodaların içerisinde tatlandırıcı ve koruyucu gibi bazı maddeler vardır. Anne adayları bu konuda dikkat etmeli ve doğal katkısız maden suyunu tüketmelidir. Gebelikte soda yerine maden suyu tüketilmelidir. Maden suları içerisinde doğal mineraller bulunur. Sodalarda ise koruyucu ya da tatlandırıcı maddeler bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.