Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar?

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar?

Gebelikte mide bulantısı hangi haftada başlar? Gebelikte mide bulantısı neden olur?

Gebeliğin ilk dönemlerinde hamile bayanların büyük bir kısmında bu durum görülür. Mide bulantısı gebeliğin belirtilerinden biridir. Hamilelikte mide bulantısı normaldir ve korkulacak bir durum yoktur. İlk olarak sadece sabahları olan bulantılar, hamileliğin ilerlemesi ile birlikte gün içerisinde de olur. Her bayanın vücut yapısı farklı olduğu için normal olarak hamileliği de farklı olur. Bazı bayanların gebelik döneminde çok az mide bulantısı şikâyeti olur. Bazı bayanlarda ise bu dönem oldukça ağır geçmekte ve hatta ruhsal olarak bunalıma girmektedirler. Fakat anne adayları şunu unutmamalı ki mide bulantıları gebeliğin bir parçasıdır ve bu durum geçicidir. Anne adayları bu dönem içinde mide bulantılarını azaltacak önlemler almalıdırlar. Peki, gebelikte bu mide bulantılar ne zaman başlar?

Gebeliğin ilk ve en önemli belirtisi adet gecikmesidir. Aslında mide bulantıları âdetin gecikmesinden bir hafta sonra başlar. Fakat çoğu anne adayı bunu gebelik bulantısı olarak görmez. Çünkü bulantılar şiddetli değil, sadece ağızda tatsız bir duygu şeklindedir. Hamileliğin 5–7 haftalarında başlayan mide bulantıları 10. haftada azalmaya başlar. 12. haftada ise tamamen kaybolur. Bazı bayanlarda bulantılar daha erken başlayabilir. Genel olarak gebeliğin 6. haftasında mide bulantılar başlar. Sabah saatlerinde kusmalar görülebilir. Gün içerisinde ise anne adayında mide bulantısı olur.

Bulantıların başlama ve bitme süresi her anne adayında farklı olur. Gebeliğin ilk dönemlerinde mide bulantıları daha şiddetli olur. Sonraki haftalarda bulantılar azalır. Önemli olan bu durumun geçici olduğunun farkında olmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.