Hamilelikte Mide Bulantısı

gebelik-belirtileriHamilelerin en büyük sıkıntısı belki de mide bulantısı olarak söylenir. Mide bulantısını önlemek için neler yapılabilir? Aşağıdaki bilgiler tavsiye niteliğinde olup, bunlarla kendinizi tedavi etmeye kalkmayınız. Doktorunuza danışmayı sakın unutmayın. Eğer ciddi kusmalar da olmaya başlarsa bu durum doktorlar tarafından Hiperemezis Gravidarum olarak adlandırılır. Ciddi kusmalarla kilo kaybı meydana gelmişse,ağızdan alınan tüm gıdalarla kusma oluyorsa ve bunların sonucunda yapılan tam idrar tahlilinde beslenme bozukluğuna bağlı olarak 2-3 pozitif keton saptanırsa hastaneye yatırılarak damardan serum verilmesi gerekebilir.Çoğunlukla 1-2 gün serumla kaybedilen minerallerin(sodyum,potasyum),glikozun dengeli olarak verilmesi düzelmeyi sağlar.Bazı gebelerde serumla beslenme birden fazla kere gerekli olabilir.

Genellikle sabah hastalığı olarak bilinir ve gebe kadınların yarısından fazlasını etkiler. Gebeliğin erken dönemlerinde kötüleşir ve gebeliğin 16. haftasında kayıp olur. Gebe kadınların ve ailelerin yaşam kalitelerini etkileyebilir.

Aşağıda yazılan bazı önlemler ve hatırlatmalar bu yaygın problemi iyileştirmede yardımcı olabilir. Hamile kadınlar aşağıda kendileri için uygun olanı seçmelidir.

Aşırı ölçüde yemeyiniz.

Her 2-3 saatte bir küçük miktarlarda yemek yiyiniz.

Çorba ve diğer sıvıları öğünlerde değil, katı yiyeceklerden bir saat sonra öğünler arası yiyin. Bu ani kusmaya yol açan midenin gerilmesini önlemeye yardımcıdır.

Sindirilmesi güç olduğundan bulantı meydana getiren yağlı ve kızartılmış besinlerden sakınınız. Hatta böyle besinlerin pişirilmesi sırasındaki koku bulantıya neden olabilir.

Hafif mevsimlik sebzeler yiyiniz.

Yemeklerden sonra bir müddet dik oturunuz. Bu mide bulantısını azaltacaktır.

Gece alınan hafif yemekler mesela yoğurt, süt, meyve suyu, ekmek veya küçük bir sandviç sabah bulantısını azaltır. Yine bu küçük öğünden sonra bile 10-20 dakika dik oturmak gerekir.

Sabahleyin uyanır uyanmaz yiyeceğiniz kuru ekmek, kraker veya diğer tahıl ürünlerinden yapılmış yiyecekler bulantıyı azaltabilir.

Yatak odanızı karartınız veya loş bir odada uyuyunuz. Yataktan yavaşça kalkınız ve ani hareketlerden kaçınınız.

Yemekten hemen sonra dişlerinizi fırçalamayınız.

Gevşemeye, stresten uzak durmaya çalışınız, ayaklarınızı uzatıp başınızı hafifçe yükselterek gün boyunca dinlenmeye çalışınız.

Bulantı hissettiğiniz zaman gazoz, maden suyu türü veya karbonatlı su türünden azar azar içiniz.

Temiz hava iyi gelebilir. Kısa yürüyüşler yapınız veya pencere açık iken uyumaya çalışınız. Yemek pişirirken camı açık tutunuz ve kokuyu dışarı atmak için fan kullanınız.

Ekşi, turşu veya limona benzer şeyleri yiyin veya içiniz.

Bazı insanlar bitkisel çayların bulantıya iyi geldiğini söylemişlerdir. İlaçlar gibi bu çaylar da bitkilerden yapılmıştır. Bu açıdan dikkatli kullanılmalıdır. Nane, ahududu, karahindi baba çiçeği, zencefil, papatya gibi bitkiler bu listeye dahil edilebilir. Düşük kan şekeri, düşük B6 vitamin seviyeleri, potasyum ve magnezyum dengesizliği bulantıya neden olabilir. İyi ayarlanmış bir diyette bu vitamin ve mineraller yeterli miktarda bulunmalıdır. Diğer sorularınız için doktorunuzun ve diyetisyeninizin görüşünü almalısınız. Bunlara ek olarak gerekli tıbbi tedavide kusmayı önleyici ilaçlar, vitaminler ve mineraller tavsiye edilir.

Gebelik başlangıcında oluşan bulantı ve kusmalar zaman içinde geçecektir. Ciddi bulantı ve kusmalar nadir olup, kusma miktarından endişeli iseniz doktorunuza başvurunuz.

# Artan gebelik hormonları ve B-HCG hormonu bu bulantılara ve kusmalara sebep olur.Artan bu hormonlar, rahim kaslarının gerilmesi ve mide kas dokusunun gebeliğe bağlı gevşemesi beyindeki bulantı ve kusma merkezini uyarır.

# Yeni bir teoriye göre B6 vitamini eksikliği ve gebeliğin getirdiği stres bulantı ve kusmaların oluşmasında en önemli sebeplerdir.

# Hipotiroidi (tiroid bezinin az çalışması) ,stres ,aşırı yorgunluk (bedensel veya zihinsel) psikolojik problemler de bulantı-kusmalara sebep olabilmektedir. Araştırılmalıdır.

# Mol hastalarında,çoğul gebeliklerde ve psikolojik problemlerin varlığında bulantı kusmalar inatçı olabilir,zor kontrol edilebilir.

# Hafif olan bulantıların bebeğe zararı yoktur.Ciddi beslenme bozukları olur ise bebekte gelişme geriliği oluşabilir.

Hamilelikte Mide Bulantısını Önlemek İçin

Yemeklerinizi az yağlı,acısız,baharatsız,mümkünse haşlama şeklinde pişirin.

Bulantıyı azaltmak için beslenme alışkanlığınızı değiştiriniz.Az az ve sık yemek yemeniz gerekecektir.

Protein ve karbonhidrat beslenmenizde ağırlıklı olsun.

Yemeğe başlarken önce kuru yiyecekler ile başlayın. (Kuru ekmek,peksimet,tuzlu kraker,ekmek kabuğu gibi)

Kuru yemişler bazen faydalı olabilmektedir.

Çok sıvı kaybettiğinizden dolayı bol miktarda sıvı alın .Maden suyu –soda faydalı olabilmektedir.

Bulantı ve kusmaları azaltmak için doktor desteği gerekebilir,sadece doktorunuzun önereceği bulantı ilaçlarını kullanın.

Su içemiyorsanız su oranı fazla olan yiyecekleri tercih edin(kavun, karpuz,portakal gibi)

Yatmadan yarım saat önce, hatta yatağınızda bir bardak süt ve kuru kraker atıştırın.

Sabahları da yataktan çıkmadan yatağınızda yine hafif bir kahvaltı yapın ve yarım saat sonra kalkın.Çünkü özellikle sabahları ani hareketler bulantıyı arttırır.

Yemeklerinizi az yağlı ,baharatsız ve özellikle haşlama tarzında tercih edin.

Bazı diş macunları sabah fırçalarken bulantıyı arttırır.Kokusu ve tadı olmayan diş macunları tercih edin.

Doktorunuzun önerdiği miktarda alacağınız B6 vitamini çok faydalı olacaktır.

Yanınızda şunları bulundurun

·Naylon poşet

·Islak mendil

·Tuzlu fıstık

· Tuzlu kraker

·Pirinçli bisküvi,kraker

·Havuç

·Taşıyabiliyorsanız küçük bir yoğurt

Gebelikte bulantı ve kusma tedavisi için ne yapılır?

* Her bulantısı olan 100 gebeden 4 tanesi basit önlemler ile tedaviye cevap vermeyip yatarak tedavileri gerekmektedir.

* Bulantıların şiddeti giderek artar ve hamilelikte devamlı kusmalar olmaya başlar ise beslenmeniz ve gerekli mineralleri almanız da bozulacaktır. Bu durumda vücuttaki asit oranınız artar. Bunun tespiti için idrarda keton miktarı ölçümü yapılır.

Kusmalarınız kontrol altına alınamaz ve keton miktarı idrarda artar ise hastaneye yatmanız gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.