HAMİLELİKTE NASIL BESLENİLMELİ?

Gebelikte Beslenme

Gebelik dönemi önemli ve dikkat isteyen bir süreçtir. Bu süreçte anne adayı özellikle beslenmesine dikkat etmelidir. Peki, gebelikte nasıl beslenilmeli?

Hamileliğin ilk aylarında anne adayları mide bulantısı ve iştahsızlık sorun yaşar. Bu yüzden de yeteri kadar beslenemediğini düşünür. Bilindiği gibi bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması anne adayının beslenmesine bağlıdır. Bu nedenle sağlıklı ve düzenli beslenmek gebelikte çok önemlidir. Temel besin maddelerinin düzenli şekilde tüketilmesi annenin ve bebeğin sağlığı için önemlidir. Ayrıca doğru beslenme sayesinde fazla kilo alımı olmaz ve doğumdan sonra bu kilolar kolaylıkla verilebilir. Kısaca gebelik döneminde doğru ve bilinçli beslenmenin çok faydası vardır.

İlk olarak anne adayı bol miktarda meyve ve sebze tüketmelidir. Hazır dondurulmuş, yağlı, bol baharatlı vb. gıdalardan uzak durulmalıdır. Bu tür yiyecekler mide bulantınızın daha fazla olmasına neden olur. Et ve süt ürünleri de gebelikte önemli besin grubudur. Fakat vejetaryen iseniz, ihtiyaç duyulan proteini et ürünlerinden karşılayamazsınız. Bunun yerine tahıllar, süt ve süt ürünleri ile kepekli tahıl ürünlerinden gerekli olan proteini karşılayabilirsiniz. Protein hamilelikte bebeğin sağlıklı gelişimi için önemlidir. Bu nedenle doktorunuza bu durumu danışmalısınız.

Gebelikte beslenme sık ve az olmalıdır. Böylece mide bulantısı şikâyetiniz de azalacaktır. Gebelikte sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Sigara içilen ortamlardan da uzak durmak ve pasif içici olmamak gerekir. Sıvı tüketimi de oldukça önemlidir. Anne adayı bol su içmelidir. Taze sıkılmış meyve suları, su, süt sıvı ihtiyacını karşılayan içeceklerdendir. Anne adayı sıvı tüketimini asla ihmal etmemelidir. Gebelik döneminde anne adayları alınan fazla kilolardan şikâyetçidir. Ancak asla diyet yapmayın. Gebelik döneminde doğru beslenilirse, doğumdan sonra eski kilonuza dönmeniz kolaylaşacaktır. Aşırı şekerli ve tuzlu besinlerden uzak durun. Mutlaka tüketilen besinlerin temizliğinden ve tazeliğinden emin olun. Tüm besin gruplarından yeteri miktarda tüketilmelidir. Gebelikte sağlıklı ve doğru beslenmenin amacı, bebeğin sağlıklı ve normal gelişimini tamamlamaktır. Ayrıca anne adayının da fizyolojik gereksinimlerini karşılamada beslenme önemlidir.

Anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan birisi de gebelikte kaç kilo alınacağıdır? Hamilelikte her bayan fazla kilo almaktan korkar. Peki, gebelikte kaç kilo alınmalıdır?

Gebelik öncesi normal kiloda iseniz, gebelik döneminde 10–12 kg alınması normaldir.

Hamilelik öncesinde düşük kiloda olan bayanların gebelik döneminde 15 kg alması normaldir.

Gebelik öncesinde fazla kiloda olan bayanların, gebelikte 8- 10 kg alması normaldir.


Benzer Konular

Author: admin

Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.