HAMİLELİKTE ÖDEM

HAMİLELİKTE ÖDEM

Bu yazımızda hamile bayanların sıkça karşılaştığı sorunlardan biri olan ödem hakkında bilgi vereceğiz. Ödem nedir ve nasıl oluşur? Gebelikte ödem tehlikeli midir? Gebelikte ödemle nasıl baş edilir? Gebelikte ödem ve ödemi önleme yolları nelerdir?

Gebelikte ödem sık karşılaşın bir gebelik şikâyetidir. Özellikle sıcakların artması ile ödem şikâyeti daha sık görülür. Ellerde ve ayaklarda oluşan şişlikler, gebeliğin son aylarında daha fazla görülür. Gebeliğin ilk aylarında ödemle sık karşılaşılmaz. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde özellikle ayaklarda şişkinlikler görülmeye başlar. Ellerde ve ayaklarda görülen şişlikler yani ödem ciddiye alınmalı ve doktora başvurulmalıdır. Bu nedenle anne adayları dikkatli olmalıdır. Hamilelikte birçok hamilelik şikâyeti görülür. Ancak gebeliğin son dönemlerinde görülen ödemler anne adaylarını çok rahatsız eder. Özellikle ayak bileklerinde oluşan ödemler anne adaylarının en büyük sorunudur.

Peki, ödem neden oluşur ve ödemi engellemek için neler yapılmalıdır?

İlk olarak hamilelikte ellerde ve ayaklarda ödemin oluşmasının nedeni; kan basıncının artmasıdır. Kan basıncının artması sonucunda kanın yüksek hacimle el ve ayaklara baskı yapması sonucu ödem oluşur. Ödem oluşması sonucunda anne adayında şişkinlik görülür. Ayrıca ödem oluşmasını tetikleyen bazı nedenler de vardır. Örneğin, uzun süre ayakta kalmak ya da ayağın ayakkabı içerisinde uzun süre kalması ödeme neden olur. Sıcak havalarda dışarı çıkmakta ödeme neden olan diğer etkenlerdendir.

Ödem oluşumunda mutlaka doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Gebeliğin son aylarında ödemi engellemek için tuz tüketimini azaltmalı ve uzun süre ayakta kalmamalısınız. Ayakların altına yastık koyarak dinlenmek ödemi azaltacaktır. Ödem yüzde ve ya göz kapaklarında oluşuyorsa mutlaka bir doktora gidilmelidir. Genel olarak kilolu hamilelerde ödeme daha sık rastlanır. Sıcak havalarda yürüyüş, uzun süre ayakta kalmak, uzun süre ayakkabı giymek gibi nedenlerle ödem görülebilir. Birçok hamile bayanda ödeme rastlanır. Kan basıncı hamilelikte arttığı için ödem görülmesi de normaldir. Hamilelikte mümkün olduğu kadar dinlenmek ve uzun süre ayakta kalmamak ödemi önleyecektir.

Ödemi önlemenin yolları;

 • Hamilelik süresince bol bol dinlenmek
 • Tuzlu yiyeceklerden kaçınmak ve tuz tüketimini azaltmak
 • Uzun süre ayakta durmamak ya da aynı pozisyonda uzun süre oturmamak
 • Ayakların altına yastık koyarak dinlenmek
 • Düzenli şekilde gebelik egzersizi yapmak
 • Rahat ayakkabı giymek ve topuklu ayakkabıdan kaçınmak
 • Hipertansiyona dikkat etmek ve hipertansiyonunuz varsa doktorunuza danışmak
 • Uzun süreli seyahatlerden kaçınmak ve seyahat edilecekse sık sık mola vererek yürümek
 • Bol bol su içmek
 • Rahat ve bol kıyafetler giyilmelidir. Kot pantolon ya da sıkı kıyafetlerden uzak durulmalıdır.
 • Sıcak havalarda dışarı çıkmamak ve uzun süre yürüyüş yapmamak ödemi azaltacaktır. Kısa mesafeli yürüyüşler yapmak ödemi engellemeye yardımcıdır.

Benzer Konular

Author: admin

Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.