Hamilelikte Oje Sürmek Zararlı Mı?

Hamilelikte Oje Sürmek Zararlı Mı?

Anne adayları gebelik döneminde her zamankin den daha fazla dikkatli ve tedbirli davranırlar. Her konuda endişeli olur ve doğal olan ürünleri kullanmayı tercih eder. Anne adaylarının endişelendiği konulardan birisi de gebelikte oje sürmektir. Gebelikte oje sürülür mü? Hamilelikte oje sürmek güvenli mi? Gibi soruları yanıtlamaya çalışacağız.

İlk olarak anne adayı oje sürmek istiyorsa, kaliteli ürünleri tercih etmeli ve oje tırnakta bir haftadan fazla kalmamalıdır. Ayrıca aseton gibi ürünlerin kullanımından sonra eller bol su ile yıkanmalıdır. Bu şekilde gebelikte oje kullanılabilir.

Gebelikte oje kullanımı konusunda çeşitli görüşler vardır. Özellikle oje temizleyici olarak bilinen aseton adlı temizleyici maddenin kullanımı gebelikte pek tercih edilmez. Ayrıca kalitesiz oje kullanımı ve ojelerin tırnakta uzun süre kalması hamilelik için risk teşkil edebilir. Anne adayı bu konularda dikkatli olmalıdır. Hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için gebelik sürecinde doğal ürünlerin kullanılması gereklidir. Fakat hayat şartlarında çoğu zaman doğal ürünleri bulmakta zorlanabiliriz.

Oje kullanımının gebelikte güvenli olmadığına dair çeşitli görüşler vardır. Bunun nedeni ojelerin içerisindeki kimyasal maddelerdir. Oje temizleyici asetonlarında kimyasal madde içermesi nedeniyle çoğu uzman gebelikte oje kullanımının güvenli olmadığını söylemiştir. Ojenin bebeğe bir zararının olduğu kanıtlanmamıştır. Ancak ojenin içerisinde bulunan kimyasal maddeler anne adayında bazı sorunlara yol açabilir. Ayrıca manikür ya da pedikür gibi işlemleri güvendiğiniz yerlerde yaptırmanın faydası vardır. Anne adayı gerekirse doktoruna danışmalıdır.

Gebelikte oje sürmek ve ojeyi temizlemek için kullanılan maddeler bebeğin zihinsel gelişimini olumsuz yönde etkiler. Ojenin içerisinde bulunan kimyasal maddeler çocuğun zihinsel gelişimini olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden uzman doktorlar anne adaylarının bu tür maddelerden uzak durmasını öneriyor.

“Hamilelikte Oje Sürmek Zararlı Mı?” için bir yanıt

  1. Evet Adet günüm1 hafta gecti tahlil yapmadim ama hamilemiyim bilmiyorum stres ve hava degisikligi olabilirmi kozmatikurünü kullaniyorum sakincasivarmidir sizce..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.