Hamilelikte Oruç Tutmak; Hamileyken Oruç Tutulur Mu?

Hamilelikte Oruç Tutmak; Hamileyken Oruç Tutulur Mu?

Bu yazımızda gebelik ve oruç hakkında bilgi vereceğiz. Gebelikte oruç tutulur mu? Hamileyken oruç tutmak bebeğe zarar verir mi? Gebelikte oruç tutarken nelere dikkat edilmeli? Gebelik ve oruç hakkında bilinmesi gerekenler?

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte anne adaylarının kafasında birçok soru oluşmaya başladı. Hamile bayanlar oruç tutmak konusunda kararsızlık yaşamaktadır. Oruç tutan anne adayları ise bebeğim sağlıklı olsun diyerek çok yemek yerler. Çok yemek yersem bebeğim sağlıklı olur düşüncesi yanlıştır. Çünkü gebelikte çok yemek yemek değil, sağlıklı ve dengeli beslenmek önemlidir. Anne adayı oruç tutacaksa beslenmesine daha fazla dikkat etmelidir.

Gebelik oldukça özel bir süreçtir. Bu süreçte anne adayı çok dikkatli olmalıdır. Hamilelikte oruç tutmak çoğu uzman tarafından önerilmez. Ancak anne adayı oruç tutacaksa, dengeli ve düzenli beslendiği taktirde oruç tutabilir. Uzun süre aç kalınması durumunda anne adayında halsizlik, baş ağrısı, sinirlilik, baş dönmesi gibi şikâyetler görülebilir. Ayrıca kan şekeri düşmesi ve mide şikâyetleri olabilir. Gebelik döneminde yeteri kadar sıvı alınmaması anne adayını olumsuz etkiler. Normal kişilere göre hamile bayanlarda kan şekeri düşmesi daha sık görülür. Bu nedenle doktorlar gebelikte oruç tutulmasının sakıncalı olabileceğini belirtmiştir.

Anne adayının gebelikte iyi beslenememesi vücudun dengesini bozar ve çeşitli sorunlara yol açar. Uzun süre aç kalınması mide bulantısı, yanması gibi şikâyetlerin artmasına neden olur. Ayrıca erken doğum riski ve çoğul gebeliklerde oruç tutulması sakıncalıdır.

Herhangi bir sağlık sorunu olmayan anne adayları doktorundan onay alarak oruç tutabilir. Ancak dengeli ve düzenli beslenerek oruç tutulmasında bir sakınca yoktur. Mutlaka önce doktorunuza danışarak oruç tutmalısınız.

Eğer oruç tutulacaksa dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

  • İlk olarak mutlaka doktorunuzla görüşmeli ve risk taşıyıp taşınmadığı öğrenilmelidir.
  • Doktorunuzun onayı ile kendinize sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı belirlemesiniz.
  • Bol bol dinlenmeli, kendinizi yoracak işlerden kaçınmalısınız.
  • Sahurda ve iftarda çok ağır ve yağlı yemeklerden kaçının.
  • Tahıl grubu, sebze, meyve, et ve süt ürünleri kendinize belirlediğiniz beslenme programında mutlaka olmalıdır.
  • Oruç tutan annelerde kilo alımının daha fazla olduğu gözlenmiştir.
  • Sıvı tüketimi çok önemlidir. Anne adayı bol su içmeli ve yeteri kadar sıvı almaya özen göstermelidir.
  • Sahura kalkmayı ihmal etmeyin. Sahurda doyurucu ve proteinli besinler tüketilmelidir
  • Gebelik dönemi beslenmenin en çok dikkat edilmesi gereken zamanlardır. Bu nedenle yeteri kadar vitamin almak önemlidir.
  • Gebelikte oruç tutmak çeşitli sağlık sorunları oluşturabilir. Bu yüzden iyi düşünülmeli ve mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.