Hamilelikte Pirinç Kullanımının Gerekliliği

Eğer hamile iseniz, anne adayıysanız; ve dünyanızı renklendirecek bir bebeğiniz yola çıkmış size doğru geliyorsa, bu durum sizde de bir takım değişimlerin ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Bunlardan bir tanesi de, kalsiyum, vitamin; ve demir eksiklikleridir. Siz kendinizdeki bu eksiği kapatmalısınız ki, hem daha sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirebilin; hem de bebeğinizin sağlığı yerinde olsun.
Hamilelik döneminde eksikliği hissedilen kalsiyum, vitamin ve demir eksikliğinin giderilmesi; ve hatta oluşmadan önlenebilmesi için, anne adayının bol miktarda tahıl; ve kuru baklagil tüketmesi gerekmektedir. Özellikle pirinç tüketirseniz, hem bebeğinizi daha sağlıklı büyütmüş olursunuz; hem de siz daha sağlıklı ve daha dik durabilirsiniz hamilelik sürecinizde.
Pirinç içerisinde bulunan pek çok vitamin ve mineral, hamilelik döneminde, anne adayına ve bebeğe büyük katkılar sağlayacaktır. Çünkü pirinç, doğal bir vitamin ve mineraller deposu olarak bilinmektedir. Pirinç içerisinde, A, B1, B2, demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor, karbonhidrat, protein, potasyum, sodyum ve çinko bulunmaktadır.

Hamilelik dönemindeki anne adayı, demir ihtiyacını ikiye katlamaktadır. Bebeğiniz, hamileliğinizin son dönemlerinde, doğumdan sonra kullanabilmek üzere, kendi bünyesinde demir depolamalıdır. Bu nedenle de, özellikle, hamileliğinizin son döneminde tüketeceğiniz pirinç, bebeğinizin ve sizin demir ihtiyacınızı büyük ölçüde karşılayacaktır.
Pirinç, aynı zamanda, tansiyonu dengeleyen, şeker oranını sabit tutan, hazmı kolay bir besin maddesi olması ile bilinmektedir. Şekerinizin sabit olması sebebiyle hamileliğiniz daha rahat geçerken, tansiyonunuzun da düzenlenmesi sayesinde, hamilelik sırasında ortaya çıkan yüksek tansiyon riskinden de kurtulmuş olursunuz. Pirincin içeriğinde bulunan vitamin ve minerallerin faydalarına baktığımızda,
A vitamini: Diş eti, deri ve saç sağlığı açısından gerekli vitaminlerden bir tanesidir.
B1 vitamini: Bebeğin gelişim aşamasında, hücrelerinin oluşmasına, sinir sisteminin dengelenmesine; ve dolaşım sistemine fayda sağlaması sebebiyle, hamilelik döneminin vazgeçilmez vitaminlerinden bir tanesidir.
B2 vitamini: Besinlerdeki enerjiyi açığa çıkartır. Bu özelliği ile, ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi elde etmenize yardımcı olur:
Kalsiyum: Bebeğinizin kemik ve vücut yapısının sağlıklı gelişmesine katkıda bulunurken, sizin de, kalsiyum eksikliği nedeniyle yaşayacağınız ağrılarınızın ortadan kaldırılmasını, diş çürüklerinin önlenmesini, bunun yanında, el ve ayak tırnaklarınızın güçlenmesini sağlaması ile bilinen etkilere sahiptir.
Pirinç, aynı zamanda, anne sağlığı açısından, bebeğin gelişimine de büyük ölçüde katkı sağlayan folik asit alımı bakımından zengin bir besindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.