HAMİLELİKTE RÖNTGEN ODASINA GİRMEK

Bu yazımızda hamilelikte röntgen odasında bulunmak bebeğe zarar verir mi? Sorusunu cevaplayacağız. Genellikle kadınlar rhamile olduğunu bilmeden röntgen çekinir yada röntgen odasına girer. Hamileliğin öğrenilmesiyle akla hemen içilen ilaçlar, kaldırılan ağır eşyalar, röntgen odasına girmek vb. Olaylar akla gelir. Böyle durumlarda anne adayları, bebeğime zarar gelecek düşüncesi ile endişelenir. Ancak panik yapmamalı ve sakinliğinizi korumalısınız.

Gebelik sürecinde bayanlar daha fazla endişeli olurlar. En fazla endişe hamile olduğunu bilmediği zamanda yapılan işlerde duyulur. Örneğin bir yakınınız röntgen filmi çekilirken, sizde röntgen odasında bulundunuz ve sonrasında hamile olduğunuzu öğrendiniz. Normal olarak akla hemen bebeğin röntgen ışınlarından zarar görebileceği gelir. İlk olarak hamile olduğunuzu bilmeden röntgen odasına girmişseniz bu durumu doktoruzuna danışmalısınız. Ancak röntgen çekimi sırasında odada bulunan kişiler daha düşük dozlara maruz kalır. Yani röntgen masasından ne kadar uzakta durursanız o kadar az doza maruz kalırsınız. Ayrıca kurşun yelek giymek sizi rötgen ışınlarından daha fazla koruyacaktır.

Rontgen çekimi sırasında kişilerin radyasyona maruz kaldığı doğrudur. Çekim sırasında odada bulunan kişiler radyosyana maruz kalabilir. Aynı şekilde hamile olduğunu bilen ya da bilmeyen bayanlarda bu ışınlara maruz kalacaktır. Rötgen odalarının kapısında “hamileler yada hamilelik şüphesi olanlar giremez” ifadesi yazması da bu nedenledir. Yani hamilelerin gereksiz röntgen ışını almaması için böyle bir kural konmuştur.

Hamile olduğunuzu bilmeden röntgen odasına girmişseniz paniklemenize gerek yoktur. Çünkü bebeğinizin zarar görme ihtimali çok azdır. Önemli olan çok sayıda ve yüksek dozda röntgen filmi çektirmemek ve çok kez röntgen odasında bulunmamaktır. Gebelikte röntgen ışınlarının bebeğe zarar vermesi için belli bir dozun üstünde olması gerekir.

Gebelikte röntgen odasında bulunmuşsanız doktorunuza danışarak bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.