Hamilelikte Saç Boyama Zararlı mı?

Hamilelikte Saç Boyama Zararlı mı?

Gebelikte anne adayları her zaman çok temkinli ve endişelidir. En ufak şeyleri dahi hesaplar ve en iyi olanı yapmaya çalışırlar. Çünkü Anne adayları bebeklerine zarar gelmesinden çok korkarlar. Anne adaylarının en çok merak ettiği bir soru da saç boyatmanın bebeğe zararı olup olmadığıdır. Son zamanlarda jinekologlara en çok sorulan sorulardan birisidir saç boyatmak. Genel olarak toplumun çoğu gebelikte saç boyamanın zararlı olduğunu söyler. Doktorlar arasında da değişik görüşler mevcuttur. Bu yazımızda anne adaylarının kafasında ki sorulara cevap vereceğiz.

Hamilelikte saç boyatmak konusunda doktorlar arasında bir görüş ayrılığı vardır. Bazı doktorlar gebeliğin ilk üç ayında saç boyatılmaması gerektiğini savunurken, bazı doktorlar ise seçici davranarak hamileliğin ikinci evresinden itibaren saç boyatmaya izin vermektedir. Bu konu hakkında birçok araştırma yapılmıştır. Ancak yapılan araştırmalarda saç boyatmanın bebeğe zararlı olduğuna dair hiçbir veriye ulaşılmamıştır. Piyasada boya maddesi olarak birçok boya bulunmaktadır. Bunların yanında bitkisel boyalarda bulunmaktadır. Bazı doktorlar ise gebelikte bitkisel boyaların kullanılmasını tavsiye eder.

Tüm bu bilgiler doğrultusunda gebelikte ilk üç ay olan fetüsün oluşum devresinde saç boyatmamakta fayda vardır. İlk üç ay sonrasında saç boyatmanın hiçbir zararı olmadığı gözlenmiştir. Doktorların genelde kararı ise ilk 3 ay saç boyatmaktan sakınmaları ya da dip boya yapılmaması şeklindedir. Ayrıca gebelik döneminde annede duygusal değişimlerin yaşanması sonucu anne adayı kendini güzel görmez ve çirkin hisseder. Bu nedenle anne adaylarının psikolojilerinin iyi olması için gebelik döneminde bakımlarını yapmaları, saçlarını boyatıp makyaj yapmaları anne adayının kendini daha iyi hissetmesini sağlar. Tüm bu bilgilere dayanarak anne adayları gebelik döneminde doktoruna danışarak gönül rahatlığı ile saçlarını boyatabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.