HAMİLELİKTE SİVİLCELER

HAMİLELİKTE SİVİLCELER

Gebelik döneminde anne adayında bazı değişimler gözlenebilir. Bunlardan birisi de sivilcelerdir. Hamilelik döneminde değişen ve artan hormonlar nedeniyle ciltte sivilceler görülür. Ya da ciltte olan sivilcelerin artmasına neden olur. Peki, gebelik döneminde sivilce neden olur? Sivilce tedavisi nasıl olur?

Gebeliğin ilk aylarında, özellikle 7. haftadan sonra anne adayınsa sivilce sorunu görülebilir. Değişen hormonların etkisiyle anne adayının vücudunda değişikler görülebilir. Bazı anne adaylarında var olan sivilceler artarken, bazı anne adaylarında ise sivilcelerde azalma görülebilir. Bu dönemde sivilceler şiddetli şekilde de olabilir. Ancak bu sivilceler sadece gebelin ilk dönemlerinde ve gebeliğin son aylarında görülür. Daha sonra bu sivilceler kaybolur.

Anne adayları bu durumu doktora danışabilir. Doktora danışmadan doktor kontrolü dışında asla ilaç ya da krem kullanılmamalıdır. Sivilce kremleri gebelikte kullanılmamalıdır. Sivilce kremleri, jeller, ilaçlar vb. bebeğin sağlığı açısından zararlı olabilir. Gebelik döneminde ortaya çıkan sivilceler geçici olduğundan anne adayı bu durumu düşünmemelidir.

Anne adayı bazı noktalara dikkat ederek sivilceleri azaltabilir. İlk olarak cildi temiz tutmak gerekir. Gebelikte oluşan sivilceleri sıkmamak gerekir. Aksi durumda yüzünüzde sivilce izi kalacaktır. Anne adayları kullanılan kozmetik ürünlerine dikkat etmeli, mümkün olduğunca az makyaj yapmalıdır. Yüzü lif ile ovalamak da yanlıştır. Cildi temiz tutmak sivilcelerin azalmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.