HAMİLELİKTE STRESİN BEBEĞE ZARARLARI

hamilelik ve stres

Stres günümüzde ki en büyük sorunlardandır. Her insan bir şeylerden dolayı strese giriyor ve bu durumdan olumsuz etkileniyor. Hamile bayanlarda ise bu durum daha fazla gözlenmektedir. Hamilelik döneminde anne adayları çeşitli sorunlardan dolayı zaman zaman stres ve üzüntü yaşamaktadır. Hatta bazen anne adaylarında aşırı kızgınlık, öfke, ağlama ya da depresyon gibi durumlar görülebilir. Merak edilen konu ise, stresin bebeğe zarar verip vermeyeceğidir. Anne adayının stresli olması bebeği nasıl etkiler?

Hamilelik dönemi hem kadın hem de çevre için oldukça zorlu bir dönemdir. Gebelik ile birlikte değişen hormonlar ve bu hormonların anneye etkisi düşünüldüğünde anne adayında değişken bir ruh halinin olması normaldir. Gebelik ile annenin vücudu, hayatı, yaşantısı tamamen değişir. Bu değişikliğe ayak uydurmaya çalışan anne de biraz sıkıntılı günler yaşayabilir. Özellikle gebeliğin ilk üç ayında anne adayında değişken ruh hali görülmektedir.

Birçok nedenden dolayı anne adayı strese girebilir. Ancak bu yanlıştır, anne adayı her zaman sakinliğini korumalıdır. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki, anne adayının strese girmesi bebeği de etkilemektedir. Annenin stresli olması hormonları etkilemekte ve hormonlar da bebeği etkilemektedir.

Pekâlâ, annenin strese girmesi bebeği nasıl etkiler?

Annenin ciddi stres ve sıkıntı yaşaması bebeği olumsuz etkiler. Bu etkileri sıralayacak olursak; düşük riski, erken doğum, doğumda bebeğin ağırlığının az olması, bebeğin beyin gelişiminin etkilenmesi, duygusal sorunlar ya da dikkat eksikliği şeklinde sıralanabilir. Gebelik döneminde yaşana stresin bebek üzerinde ciddi olumsuz etkilere sahip olduğu görülmüştür. Özellikle stres erken doğum ya da düşük riskinin artmasına neden olmaktadır. Bu da erken doğan çocukların düşük ağırlıkta olmasına neden olur. Erken doğan bebeklerin düşük kiloda olması normaldir. Bu nedenle anne adayı stresten uzak durmalıdır.

Aslında gebelik dönemi çok güzel, heyecan ve sevinç veren bir olaydır. Ancak günümüz koşulları ve yaşam şartları ebeveynlerin sıkıntı ve stres maruz kalmasına neden olmaktadır. Çalışan anneler iş yerindeki koşullar, çalışma şartları ya da çalışma koşullarının zorluğu anne adaylarının sterse girmesine neden olmaktadır. Aynı şeklide gebelik sorunları da stresin bir diğer nedenidir.

Gebelikte stresi önlemenin yolları;

  • Her zaman sakin ortamlarda bulunun. Sizi strese sokacak ya da üzecek kişilerden de uzak durun.
  • Sizi strese maruz bırakan nedenleri düşünün ve not alın. Bunu yakınlarınızla paylaşarak çözüm yolları arayın.
  • Uyku düzeni çok önemlidir. Bu nedenle düzenli uyuyun.
  • Stres azaltıcı egzersiz yapabilirsiniz. Ancak doktorunuzun önerileri doğrultusunda bu egzersizleri yapmaya özen gösterin.
  • Eğer stres ya da sorunlarınızla başa çıkamıyorsanız destek almaktan çekinmeyin. Ciddi düzeyde psikolojik sorunlarınız varsa mutlaka bir psikiyatri uzmanı ile görüşmelisiniz.
  • Bazı anne adayları doğum stersinde olabilir. Doğum korkusu ile sterse girebilir. Bu gibi durumlarda doktorunuzdan bilgi alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.