Hamilelikte Su Tüketimi; hamilelikte kaç bardak su içilir?

Hamilelikte Su Tüketimi; hamilelikte kaç bardak su içilir?

Bu yazımızda gebelik döneminde su tüketimi hakkında bilgi vereceğiz. Su tüketimi insan yaşamı için çok önemlidir. Bilindiği gibi insan vücudunun çoğu sudan oluşmaktadır. Bu nedenle özellikle gebelik döneminde bol bol su içmek gereklidir. Suyun insan vücudu için faydaları saymakla bitmez. Metabolizmayı düzenleyerek, vücut ısısının ayarlanmasını sağlar. Su insan yaşamında temel enerji kaynağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklardan korunmamıza yardımcı olur. Su sayesinde besinlerin emilimi sağlanır. Özellikle gebelik döneminde kabızlığı önler.

Hamilelik döneminde su tüketiminin arttırılması gerekir. Çünkü hamilelikte vücudun suya ihtiyacı daha da fazlalaşır. Sıvı tüketimi yanında günde en az 8 bardak su içilmesi gereklidir. Su tüketiminin yanında süt, ayran, taze sıkılmış meyve suları vb. de tüketilmesi gereklidir.

Bol bol su içmek hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Anne adayı ortalama günde iki litre su içmelidir. Yani günde 10 bardak su içmek bebeğin sağlığı için faydalıdır. Yaz aylarında su tüketimi arttırılmalıdır. Yürüyüş ya da gebelik egzersizinden sonra bol bol su içilmelidir. Ayrıca yaz aylarında daha fazla sıvı kaybı yaşanır. Bu nedenle yaz aylarında anne adayları daha fazla su tüketmelidir. Kış aylarına oranla yaz döneminde su tüketimi daha fazla olmalıdır.

Anne adayı günde en az 8 bardak su içmeye özen göstermelidir. Gebelik döneminde görülen bazı şikâyetler, bol su tüketimi ile azaltılabilir. Örneğin; kabızlık ya da mide bulantısı bol su içilerek azaltılabilir. Hamilelikte kahve, çay, kola gibi içeceklerden uzak durmak gerekir. Sıvı ihtiyacını bu tür besinlerle değil; süt, ayran, su, meyve suyu gibi besilerle karşılamalısınız. Yeteri miktarda su içip içmediğiniz konusunda kararsızlık yaşıyorsanız, idrar renginiz size yardımcı olacaktır. Eğer idrar renginiz koyu ise yeteri miktarda su içmiyorsunuz demektir. Eğer açık renkte ise içtiğiniz su miktarının yeterli olduğunu gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.