Hamilelikte Süt İçmek; Hamilelikte Süt İçmenin Önemi

 

Bu yazımızda gebelik döneminde süt içmenin önemi hakkında bilgi vereceğiz. Hamilelikte neden süt içilmeli? anne-olmaya-gercekten-hazir-misin--1319143Hamilelikte süt içmenin faydaları nelerdir? Gebelikte hangi durumlarda süt içmek zararlıdır? Hamileler günde ne kadar süt tüketmelidir?

 

Gebelik süreci anne adayı için oldukça önemlidir. Bu dönemde anne adayına dışarıdan vitamin takviyesi yapılır. Özellikle gebelik döneminde kalsiyum ihtiyacının karşılanmasında süt önemli bir yer tutar. Hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlıklı gelişimi için gebelikte süt içmek oldukça önemlidir.

Hamilelikte süt içmenin faydaları nelerdir?

Gebelik döneminde anne adayında kalsiyum ihtiyacı artacağından günde 2–3 bardak süt içmek kalsiyum ihtiyacını karşılayacaktır. Bu nedenle annenin süt içme alışkanlığını kazanması ve düzenli olarak süt tüketmeye özen göstermelidir. Anne adayının kalsiyum ihtiyacının yanı sıra diğer vitaminlere de ihtiyacı vardır. Süt içerisinde A,C,D,K vitaminleri de bulunur.

Gebelik döneminde düzenli olarak süt tüketen annelerde, kalsiyum eksikliğine bağlı sorunlara daha az rastlanır. Ayrıca sütün bebeğin kemik gelişimi ve diş sağlığı üzerinde de oldukça faydaları vardır. Gebelik döneminde süt içen ve içmeyen anneler üzerinde de çeşitli araştırmalar da yapılmıştır. Gebelikte süt tüketmenin önemi bu araştırmalarla bir kez daha vurgulanmıştır. Bu nedenle anne adayları doktoruna danışarak, süt içmesine engel özel bir durum yoksa günlük olarak mutlaka süt tüketmelidir. Günde 3 bardak süt tüketmek yeterli olacaktır.

 

Anne adayı kalsiyum ihtiyacını sadece sütten değil diğer süt ürünlerinden de karşılamalıdır. Peynir, yoğurt, meyveler ve sebzeler, kuru baklagiller de iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Süt içemeyen anne adayları doktoruna danışarak, diğer kalsiyum kaynaklarından da kalsiyum ihtiyacını karşılayabilir. Gebelik süreci oldukça önemlidir ve anne adayı bu dönemde beslenmesine daha fazla dikkat etmelidir. Çünkü artık sadece kendini için değil bebeğiniz içinde besleniyorsunuz. Hamilelik sürecinde bazı besinleri daha sık tüketmek, yeterli ve dengeli beslenmek gereklidir. Yeşil yapraklı sebzeler, meyveler, süt ve süt ürünleri, yumurta, kırmızı ve beyaz et, baklagiller, kuruyemiş gibi gıdaları düzenli olarak tüketmeye dikkat etmelisiniz.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.