Hamilelikte topuklu ayakkabı giyilir mi?

Hamilelikte topuklu ayakkabı giyilir mi? Gebelikte yüksek topuk giymek bebeğe zarar verir mi? Yüksek topuklu ayakkabı ve gebelik?
Yüksek topuk giymeyi seven bayanlar, hamilelik ile beraber bir kararsızlığa düşer. Kimi bayanlar için yüksek topuk vazgeçilmezdir. Bazı bayanlar ise asla yüksek topuklu ayakkabı giyemez ve düz ayakkabıları tercih eder. Yüksek topuklu ayakkabılar, kadınları daha uzun boylu ve kalçalarının daha dik görünmesini sağlar. Çoğu bayan topuklu ayakkabıları bu nedenle tercih eder.adsız

Normal zamanda bayanlar istediği gibi davranırken, gebelikte bu durum değişir ve anne adayı daha dikkatli davranır. Bu doğru bir harekettir çünkü gebelik önemli ve dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Biraz önce de vurguladığımız gibi, her bayan farklıdır ve topuklu ayakkabı giymek bir tercih meselesidir. Bu durum gebelikte de aynıdır. Çünkü bazı bayanlar gebelikte topuklu ayakkabıyı güvenli bulmaz ve tercih etmez. Bazı bayanlar ise gündelik olmasa da zaman zaman topuklu ayakkabıyı giymeye devam eder.

Uzmanlar gebelikte topuklu ayakkabı giymenin güvenli olmadığını, gebelik süresince rahat ayakkabı tercih edilmesi gerektiğini söylemektedir. Gebelikte topuklu ayakkabı giymek birçok riski de beraberinde getirir. Denge kaybının sağlanması zorlaşacağı için, düşme riski fazlalaşır. Bunun sonucunda ilk olarak tehlike; ayak burkulmaları ve kırıklardır. Düşme sonucu anne adayı sakatlanabilir. Bu nedenle özellikle gebelik ilerledikçe düşük topuklu ayakkabılar giyilmelidir. Anneler gebeliğin ilk aylarında topuklu ayakkabı giymenin zararlı olmalığı düşünür. Aslında yüksek topuk gebeliğin ilk aylarında da tehlikelidir. Çünkü denge kaybı sonucunda düşmeler olabilir. Bu düşme sonucunda karnınıza darbe alabilirsiniz. Gebelikte karnın belirginleşmesi ile birlikte ağırlık merkezi değişir ve denge kaybı daha da fazlaşır. Anne adayı düşecekmiş gibi olur. Bu aylarda topuklu ayakkabı giymek sakıncalıdır.

Gebelikte ayaklarda şişkinlik olabilir. Bu durum topuklu ve dar ayakkabı giymenizi zorlaştırır. Sağlıklı bir kan dolaşımı için rahat ayakkabıları tercih etmelisiniz. Gebeliğin ileri aylarında bebeğin büyümesi ile birlikte bel ve sırt ağrısında artmalar görülür. Topuklu ayakkabı giyildiğinde bu ağrılar daha da artar. Bunun yanında ayak yapısının bozulmasına da neden olur. Hamile bayanların alçak topuklu ya da düztaban ayakkabıları tercih etmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.