HAMİLELİKTE TUZ TÜKETİMİ

HAMİLELİKTE TUZ TÜKETİMİ

Bu yazımızda hamile bayanların merak ettiği bir konu olan, tuz tüketimi hakkında bilgi vereceğiz. Özellikle günlük yaşamda fazla tuz tüketen bayanlar, gebelikte tuz tüketimini azaltmaya çalışır. Peki, tuz gebelikte zararlı mıdır? Gebelikte tuz tüketimi ne kadar olmalıdır? Fazla tuz tüketmek bebeğe zararlı mıdır? Hamilelikte tuz tüketimi nasıl olmalıdır?

Fazla tuz tüketimi gerek hamilelikte gerekse normal yaşamımızda oldukça zararlıdır. Bu nedenle özellikle hamile bayanlar tuz tüketimine dikkat etmelidir. Gebelikte fazla tuz tüketiminin çeşitli sorunlara yol açtığı görülmüştür. Gebelikte fazla tuz tüketimi ilk olarak şişkinliğe yani ödeme ve tansiyon yükselmesine neden olmaktadır. Gebelik süresince çeşitli gebelik sorunları görülür. Eğer dikkat edilmez ise bu sorunlar daha da fazlalaşır. Bu nedenle gebelik süresince anne adayı çok dikkatli olmalıdır. Hamilelik ile vücut bir değişim sürecine girer. Annenin beslenmesi ve yaşam tarzı da bu süreci etkiler. Gebeliğin başlaması ile birlikte hem ruhsal hem de bedensel bir değişim içine girildiği için çeşitli gebelik sorunlarının görülmesi normaldir. Tansiyon yükselmesi ve ödemde gebelikte görülen sorunlardandır. Fazla tuz tüketimi sonucunda vücut dengesi bozulur ve anne adayında çeşitli sağlık sorunları oluşur. Bu nedenle az tuz tüketmek ve yemeklere sonradan tuz atmamak gereklidir.

Hamilelikte ayaklarda ödem ve şişkinlik görülmesi normaldir. Ancak fazla tuz tüketimi bu şişkinlikleri arttıracağından, fazla tuz tüketmek zararlıdır. Anne adayları gebelikte tuz tüketimini azaltmalı ve tuzlu gıdalar tüketmemelidir. Dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat edilmeli ve gebelik egzersizi yapılmalıdır. Her gün düzenli yürüyüş ödemi azaltacağından, düzenli yürümeye özen gösterilmelidir. Ancak yürüyüş ve gebelik egzersizi konusunda mutlaka doktorunuza danışmalı ve doktorunuzun onayı ile yürüyüşe başlamalısınız. Bazen gebeliğin ilk aylarında yürüyüş tehlikeli olmaktadır. Düzenli beslenme, uyku, egzersiz ile kilo alımınızı da dengeleyebilirsiniz. Gebelikte tuz tüketimi az olmalıdır. Hamilelikte vücudun tuza da ihtiyacı vardır ancak tuz tüketimini dengelemek önemlidir. Aşırı tuzdan ve tuzlu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bol su tüketmeye özen gösterilmelidir. Gebelikte bol su içmek ödemi azaltır ve tansiyonu dengeler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.