Hamilelikte Uçak Yolculuğu; Hamilelikte Uçağa Binmek Tehlikeli Mi?

Hamilelikte Uçak Yolculuğu; Hamilelikte Uçağa Binmek Tehlikeli Mi?

Hamilelikte uçağa binmek sakıncalı mı? Hamilelikte uçak yolculuğu tehlikeli mi? Hamilelikte uçak seyahatinin bebeğe zararları nelerdir? Hamilelikte uçak seyahati sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Gebelik dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Özellikle ilk üç ay anne adayı çok dikkatli olmalıdır. Sıkça seyahat eden anne adayları bu yüzden kararsızlık yaşamaktadır. Hamilelik süresince seyahat etmek, uçak yolculuğu yapmak zorunda kalınabilir. Peki, anne adayları uçak yolculuğu sırasında nelere dikkat etmelidir?

Hamileliğiniz normal geçiyor ve seyahat için herhangi bir riskiniz yoksa doktorunuza danışarak uçak yolculuğu yapabilirsiniz. Hamilelikte uçak seyahati için gerekli önlemler alındığında anne adayı uçak seyahati sırasında bir problem yaşamaz. Yolculuğun süresi de çok önemlidir. Yolculuk dört saati geçecekse mutlaka bu konuyu doktorunuza danışmalı ve doktorunuzun onayı ile seyahate çıkmalısınız. Bazı gebeliklerde yolculuk tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle doktorunuza danışmak en doğru fikirdir. Gebeliklerde bazı tehlikeli durumlar olabilir. Gebelik sırasında kanama, erken doğum, düşük riski, anne adayında ağrı ya da yüksek ateş, anne adayında yüksek tansiyon gibi bulgular varsa uçak yolculuğunun yapılması tehlikeli olabilir. Ayrıca gebeliğin son bir ayında da uçak yolculuğu önerilmez.

Uçak seyahati sırasında anne adayının dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Öncelikle anne adayı yolculuk sırasında, vücudu sıkmayacak rahat ve bol kıyafetler tercih etmelidir. Bol su içmeye özen göstermeli, kafeinli ve asitli içeceklerden yolculuk süresince uzak durmalıdır. Anne adayı öncelikle doktoruna gidip danışmalı ve hamilelik süreci ile ilgili gerekli dosyasını yanına almalıdır. Yolculukta bol kıyafetler kadar giyilen ayakkabı da önemlidir. Ayakların şişmemesi için, önü ve arkası açık ayakkabıların tercih edilmesi gerekir. Ayak ve bacaklar, uçak yolculuğunda dikkat edilmesi gereken ilk detaylardır. Eğer yolculuktan sonra bacaklarda şişme ya da ağrı olursa, doktora başvurulması en doğru fikirdir. Yolculuk sırasında ayak egzersizleri yapmak, ayakların şişmesini önleyecektir. Uçak yolculuğu sırasında anne adayı bir saat arayla koridorda yürümelidir. Bu nedenle koridor tarafında bulunan koltuklarda oturmanız daha rahat hareket etmeniz için önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.