HAMİLELİKTE VAJİNAL AKINTILAR

HAMİLELİKTE VAJİNAL AKINTILAR

Gebelikte vajinal akıntı nedenleri? Gebelikte yaşanan akıntıların nedeni ve tedavisi?

Kadınların birçoğunda akıntı söz konusudur. Aşırı şekilde akıntı olmaması durumunda bir hastalık ya da rahatsızlık söz konusu değildir. Akıntının gebelikte olmasının nedeni, gebelikte meydana gelen hormonların vajinanın dengesini bozup vajinal akıntıya neden olmasıdır. Bilindiği gibi gebeliğin başlaması ile birlikte anne adayında gerek ruhsal gerekse fiziksel değişimler meydana gelir. Değişen hormonların etkisiyle anne adayında birçok sorun görülebilir. Bu sorunlardan birisi de vajinal akıntılardır. Bazen akıntıların fazla olması anne adayını rahatsız eder. Gebelikte oluşan bu akıntıya Lökore adı verilir.

Akıntı her bayanda olabilir. Önemli olan akıntının kokusuz olması, renginin şeffaf-beyaz olması, akıntının uzun zamandan beri var olması ve her gün akıntının olması gereklidir. Böyle durumlarda korkulacak bir durum yoktur, bu akıntılar normaldir. Ayrıca idrar yaparken yanma ve ya kanama gibi belirtilerin de olmaması gerekir. Gebelikte ise akıntının renksiz, hafif kokulu ve biraz daha koyu bir kıvamda olması normaldir. Gebeliğin ilk zamanlarında akıntı bu şekilde iken, ilerleyen gebelikte akıntı artar ve rengi koyulaşır. Bu gibi durumlarda anne adayı rahat olmalıdır, bu akını gebelikte normaldir. Ancak gebelikte akıntının rengi değişiyor ve kokusu da artıyorsa anne adayı dikkatli olmalıdır. Kaşıntı ve yanma gibi şikâyetlerin de olması durumunda hemen bir doktora gidilmelidir. Bu durum normal değildir ve bu akıntıların nedeni enfeksiyon kaynaklı olabilir.

Gebeliğe bağlı oluşan normal akıntı; kokusuz, beyaz, akışkan ve ince bir akıntıdır. Anne adayı bu özelliklere dikkat etmelidir. Çünkü görülen her akıntı gebeliğe bağlı olmayabilir. Bazen enfeksiyonlara bağlı akıntılar olabilir. Bu akıntıların özelliği ise, kötü kokulu, renginin daha koyu olması ve daha bir koyu olmasıdır. Ayrıca normal akıntı, kaşıntı ya da yanmalara neden olmaz. Gebelikte akıntı hamileliğin ilk günlerinden başlayarak son günlerine kadar devam edebilir. Bu dönemde anne adayının dikkat etmesi gereken akıntının özellikleridir. Normal akıntı özellikleri varsa anne adayı rahat olabilir. Ancak akıntı kötü kokulu, renginin daha koyu olması ve kaşıntı varsa hemen doktora gidilmelidir.

Gebelik sonucunda annede mantar enfeksiyonları görülebilir. Bunun nedeni hamilelik sonucunda vücut direncinin azalması ve vajina PH dengesinin bozulmasıdır. Gebelik sonucunda yapışkan, beyaz renkte ve peynirimsi bir akıntı söz konusu ise mantar enfeksiyonundan söz edilebilir. Bazı ilaçlar mantar hastalığının tedavisinde kullanılır ve olumlu sonuç verir. Bazı mantarlar ise ancak tedavi ile yok edilebilir.

Anne adayının dikkat etmesi gereken, gebelik öncesinde mantar durumu söz konusu ise mutlaka tedavi olunmalıdır. Aksi durumda doğumda bazı sorunlara neden olabilir. Anne adayı akıntıların aniden artması durumunda hemen doktora gitmelidir.

Mantar hastalığından korunmak için genital bölgenin kuru tutulması, ıslak mayoyla oturulmaması ve pamuklu iç çamaşırı giyilmeye özen gösterilmelidir. Mantar nemli bölgelerde büyüdüğü için genital bölgenin kurulanması önemlidir.


Benzer Konular

Author: admin

Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.