Hamilelikte Yatış Şekilleri

Hamilelikte Yatış Şekilleri

Gebeliğin ilk üç aylık ve son üç aylık döneminde anne adayları oldukça zorlanırlar. Gebeliğin ilk 3 ayında vücudun değişimiyle meydana gelen sorunlar anne adayları için oldukça zordur. Gebeliğin son aylarında ise anne adayı doğumunda yaklaşmasıyla daha çok zorlanır. Özellikle son aylarda anne adayının yatış pozisyonunu seçmesi gerçekten çok zor bir iştir. Bu nedenle anne adayı uyku problemleri yaşayabilir. Bu yazımızda anne adaylarını rahatlatacak yatış şekillerini anlatacağız. Gebeliğin son aylarında doğru yatış şekli nedir?

Bebeğinizin anne karnında sağlıklı gelişmesi için sizin yatış pozisyonunuz çok önemlidir. Doğru pozisyonu seçememe ve bebeğin geliştiği son üç aylık dönem anne adaylarının uyuma da zorlandıkları bir dönemdir. Gebelikte özellikle sol tarafa yatış pozisyonu önerilir. Sol tarafa yatmak gebeliğin ilk aylarında oluşan mide bulantısı şikâyetini de azaltır. Çünkü bunun nedeni sol tarafa yatıldığında ortasından en büyük toplardamar geçmesidir. Anne adayı sağ tarafına yattığı zaman rahim bu toplardamara baskı uygular. Bu da ilk aylarda mide bulantısını arttıran bir etkendir. Ayrıca sağa doğru yatıldığı zaman kalbe dönen kan miktarı da azalır, bu da bebeğe giden kan miktarının azalması anlamına gelmektedir. Kalbe dönen kan miktarının azalmasının bir diğer zararı da şişliklerin artmasıdır.

Gebelikte sol tarafa yatmak oldukça önemlidir. Bebek için de oldukça faydalıdır. Anne adayı bebeğinin sağlığı için doğru yatış pozisyonunu seçmelidir. Anne adayı sol tarafa yattığı zaman bebeğin eşine giden kan miktarı artar, böylelikle bebek için daha fazla oksijen ve besin maddesi oluşur. Ayrıca kan dolaşımı artacağı için anne adayında oluşan şişkinliklerde azalır.

Hamilelikte en doğru yatış pozisyonu sola doğru yatıp, bacakların karna doğru çekildiği pozisyondur. Bu pozisyon hamile bayanların en rahat yatma pozisyonudur. Hamileliğin ilk üç ayında da yatış pozisyonu önemlidir. Yüzüstü hariç her pozisyonda yatılabilir. Hamilelikte kesinlikle yüzüstü yatmamak gerekir. Çünkü rahim ve bebek bu pozisyonda baskıya uğrar.

Hamileliğin son aylarında anne adayı kesinlikle sırt üstü yatmamalıdır. Çünkü sırt üstü yatıldığında rahim, bütün ağırlığıyla büyük kan damarlarına, omurgaya, sırt kaslarına ve bağırsaklara baskı yapar. Bu durum da bel ağrısına neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.