HAMİLEYKEN BEBEK EMZİRMEK

adsız
Bu yazımızda hamile iken bebek emzirmek hakkında bilgi vereceğiz. Hamileyken emzirmeye devam edilir mi? Hamileyken emzirmek bebeğe zarar verir mi? Hamilelik ve emzirmek?

Yeni doğan için anne sütü oldukça önemlidir ve mutlaka ilk altı ay anne sütü verilmeye devam edilmelidir. Bazen bebek emzirilirken tekrar hamile kalma durumu olabilmektedir. Doğumdan sonraki sürpriz gebelik anne adayını endişelendirir. Çünkü halk arasında hamile kalındığında emzirmenin bebeğe zarar verdiği düşüncesi vardır. Ancak bu düşünce yanlıştır ve hamile iken bebeği emzirmenin hiçbir zararı yoktur. Önemli olan sağlıklı ve dengeli beslenerek, hem sütün azalmamasını sağlamak hem de hamileliğin rahat geçmesini sağlamaktır.

Normalde iki çocuk arasında en az iki yıl olması gerekse de bazen doğumdan sonra anne tekrar hamile kalabilmektedir. Bu durum anneyi hem bedensel hem de psikolojik olarak etkilemektedir. Gebelikte emzirmenin, anne karnında ki bebeğe hiçbir zararı yoktur. Bu nedenle hamile kalan anneler emzirmeye devam etmelidir. Ancak bazı durumlarda emzirmek tehlikeli olabilmektedir. Anne zor bir gebelik geçiriyorsa ve erken doğum riski varsa, emzirmenin bırakılması gerekir. Bu konuda gerekli bilgiyi doktorunuz verecektir.

Anneler, doğumdan sonra emzirme yaptığı sürece hamile kalmayacağını düşünür. Bu çok eski yıllardan beri uygulanan bir doğum kontrol yöntemidir. Emziren annelerin tekrar hamile kalma ihtimali düşüktür. Ancak bu kesin bir korunma yöntemi değildir. Düşük bir ihtimal de olsa tekrar hamile kalma söz konusu olabilir. Tekrar hamileliğin olmaması için emziren annenin adet görmemesi gerekir. Eğer doğumdan sonraki ilk altı ay adet görmeye başlamışsanız, emzirseniz dahi gebe kalabilirsiniz. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır.

Emzirirken hamile kalmışsanız ve bebeğinizi emzirmeye devam ediyorsanız beslenmenize dikkat etmelisiniz. Hamile kaldığınızda anne sütünde azalma olabilir. Hem bebeği emzirmek hem de hamilelik sizi biraz yorabilir. Ayrıca memelerde hassasiyet de artabilir. Bu durum normaldir. Çünkü vücut hem hamileliğe alışmakta hem de süt üretimi yapmaktadır. Hamilelikte bol bol dinlenmeye ve düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.