İdrar testinde gebelik ne zaman belli olur?

İdrar testinde gebelik ne zaman belli olur?

Bebek sahibi olmak isteyen bayanların merak ettiği konulardan birisi de idrar testinde gebeliğin ne zaman belli olacağıdır. İdrar testinde gebelik ne zaman sonuç verir?

Gebelik spermin yumurta hücresini döllemesi ile başlar. İlk 8 hafta bebek embriyodur ve bu haftadan sonra fetüs olarak adlandırılır. İlk olarak idrarla yapılan gebelik testleri ilişkiden sonra sonuç vermez. Yani doğru sonucu alabilmek için adet gecikmesi beklenmelidir. İdrar testinin doğru sonuç vermesi için, hamilelik hormonu olan HCG hormonunun idrara geçmiş olması gerekir. HCG hormonu bir tür hamilelik hormonudur ve bu sayede hamilelik yapılan testlerde anlaşılır. Bu hormon hamilelik ile birlikte salgılanmaya başlar. İlk olarak kanda daha sonra ise idrarda saptanabilir. Kan testinde adet gecikmesine gerek yoktur, idrar testinde ise âdetin en az 10 gün gecikmesi gereklidir. Bunun nedeni HCG hormonun ilk olarak kanda salgılanmaya başlamasıdır. Bu sayede kan testinde gebelik hemen belirlenebilir. Kan testlerinde yanlışlık olasılığı çok düşüktür ve bu yüzden güvenlidir. İdrar testleri ise âdetin gecikmesi beklenmeli ve yapılmalıdır. Bu şekilde daha doğru bir sonuç alınır.

İdrarla yapılan gebelik testinde hamilelik ne zaman anlaşılır?

Doğru sonucu alabilmek için adet günü beklenir ve âdetin en az bir hafta gecikmesi gereklidir. Kan testlerinde adet gecikmesini beklemeye gerek yoktur. İlişkiden sonraki günlerde idrar testi doğru sonuç vermez. HCG hormonunun kandan idrara geçmesi durumunda yapıla test pozitif çıkacaktır. Bu nedenle âdetin gecikmesinden 10 gün sonra idrar testinde gebelik belli olacaktır. Bu sayede daha doğru sonuç alınacaktır.


Benzer Konular

Author: admin

Sosyal Medyada Paylaş:

1 Yorum Yapılmış

  1. 5 eylül regl oldum 8 de bıttı ve ılskıye grdık suan yumurtlama dnemım sık sık regldn snsa ılskye grdk ve bndan kç gun sonra hamıle olup olmadgmı anlarm

    Post a Reply

Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.