İkiz Hamilelik Ne Zaman Anlaşılır?

İkiz Hamilelik Ne Zaman Anlaşılır?

İkiz hamilelilik ne zaman anlaşılır? İkiz bebekler ne zaman belli olur?

Çoğul gebeliklerde en çok görülen ikiz gebeliklerdir. Genelde ikiz gebelikler daha sık görülür. Bu tür gebelikler tüp bebek yönteminde daha da artmaktadır. İkiz gebelikler tek yumurta ve çift yumurta ikizleri olarak ikiye ayrılır. Anne adayları gebeliği öğrendiğinde hemen akıllarına acaba ikiz mi? Sorusu gelebilir. Anne adaylarının sıkça sorduğu sorulardan birisi de ikiz gebelik hangi haftada belli olur?

İkiz gebelik, ancak ultrason muayenesinde anlaşılır. Hamileliğin ilk haftalarında ikiz gebelik anlaşılabilir. Bazı durumlarda gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesinde kesin bir sonuç alınamayabilir. Çünkü ilk muayenelerde bazen bebek ikiz iken tek kese görülebiliyor. Aynı şekilde çift kese görülürken, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde tek kesenin büyümeye devam etmediği ve gebeliğin tek olduğu görülüyor. Bu nedenle ancak 3. ya da 4. ultrason muayenesinde kesin bir sonuç alınabilir. Bebeğin sağlıklı mı ya da kalp atımının olup olmadığını, gebeliğin ikiz mi yoksa tek mi olduğunu öğrenmenin en garanti yolu, gebeliğin 8. haftasını beklemektir. Gebeliğin 7. ve ya 8. haftasında ikiz gebelik daha net görülebilir.

İkiz gebelikler idrar ya da kan testinde belli olmaz. Ancak ultrason muayenesi ile anlaşılabilir. İkiz hamileliklerde bebeklerin cinsiyeti farklı ise çift yumurta ikizi, eğer cinsiyetleri aynı ise tek yumurta ikizi olabilir. Aynı şeklide ultrason muayenesinde tek plasenta görülüyorsa tek yumurta ikizleri olma şansı yüksektir. Hamileliğin ilk aylarında ikiz gebelikler anlaşılabilir.

“İkiz Hamilelik Ne Zaman Anlaşılır?” için 2 yanıt

  1. Ben martin 9da aşılama yaptırdım ve de ikiz kese gözüktü kalbi ne zaman cuma başlar cevap ve de adet 20şubat ilk günüm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.