İlişkiden Sonra Spermin Dışarı Akması Hamileliği Engeller mi?

İlişkiden Sonra Spermin Dışarı Akması Hamileliği Engeller mi?yumurtlama-gunu

 

Birçok bayan ilişkiden sonra spermlerin vajina dışına akmasından şikâyetçidir. Peki, ilişki sonrasında spermler neden dışarı akar? Bu durum gebeliği engeller mi?

Halk arasında yaygın olan bir düşünce de ilişkiden sonra spermin dışarı akması hamileliği önlediği hakkındadır. Aslında bu düşünce yanlıştır. Çünkü ilişki sonrasında bir miktar spermin dışarı akması normal bir durumdur ve çoğu bayanda bu olay yaşanır. İlişki sonrası spermin bir kısmı vajina içerisinde ilerleyerek rahme ulaşırken bir kısmı da dışarı atılır. İlişki sonrasında milyonlarca sperm vajina içinde ilerlerken, sadece bir tanesi yumurta ile buluşur.

 

Özellikle bilinmeyen infertelite durumunda, gebelik oluşmaması durumunda bayanların aklına ilk gelen düşünce; sperm dışarı aktı hamile kalamayacağımdır. Aslında ilişki sırasında erkek boşaldığında spermler vajina içinde hızlı bir şekilde ilerleyerek rahme ulaşır. Bu süre ise en fazla iki dakikadır.

İlişkiden hemen sonra sırt üstü yatmak, ayağa kalmamak ve kalçasının altına yastık koymak gibi önlemler alırlar. Bu durumun hamile kalmada daha yardımcı olabileceğini düşünmektedirler. Bu durumu uygulamayan çiftlerde hamile kalabilirler. Bunlar sadece spermlerin vajina içinde rahat gitmesine yardımcı önlemlerdir. İlişkiden sonra hemen ayağa kalkmamak ve 15 dakika sırt üstü yatmak, spermlerin dışarı akmasını önleyeceğinden hamilelik şansı daha fazlalaşır.

İlişki sonrası spermin dışarı akması kısırlığa neden olmaz. Ayrıca spermler canlıdır ve vajina içinde üç güne kadar yaşayabilirler. Çocuk istemi olan çiftlerin bu konuda içi rahat olabilir. İlişki sırasında mutlaka bir miktar sperm vajina içinde ilerleyerek rahme ulaşır. Çiftler bir yıl korunmasız düzenli ilişkiye rağmen gebelik oluşmamışsa, mutlaka bir doktora başvurmalıdır. Hamile kalamamanın birçok nedeni olabilir ve spermlerin dışarı akması ile hamile kalamamanın bir ilgisi yoktur. Bilinmeyen kısırlık durumunda gerekli testler yapılarak sorun anlaşılır ve gereken tedavi yöntemine başlanır. Erkeğin sperm sayısında azlık, kadında yumurtlama bozuklukları, tüplerin tıkalı olması yada enfeksiyon gibi nedenlerden gebelik oluşmayabilir. Gelişen tıp sayesinde artık çok kolay tedaviler ile hamilelik oluşabilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.