İnternetin Çocuğa Zararları Nelerdir?

 

Bilindiği gibi artık internet çağındayız ve teknoloji hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Yeni doğan çocuklar da teknoloji adsızile büyümekte ve teknolojiye çok çabuk ayak uydurmaktadır. İnternet çağımızın en büyük kitle iletişim araçlarından birisidir. Bu nedenle çocuklar da internet ile küçük yaşlarda tanışmaktadır. İnternet hayatımızda çok büyük kolaylıklar sağlarken, verdiği zararlar da tartışılmaktadır. Peki internet çocuklarımızı nasıl etkilemektedir?

Maalesef son yıllarda çocuklar oyuncaklardan önce, teknolojik aletlerle tanışmaktadır. Artık her çocuğun tableti ya da küçük yaşta olmasına rağmen cep telefonu var. Evet, çocuklar bu teknolojik aletleri çok güzel kullanabilmektedir. Ancak bu çocuğun çok zeki olduğunun bir kanıtı değildir. Ne yazık ki teknolojik aletleri kullanan çocuk çok zeki olarak algılanmaktadır. Aileler interneti ciddiye almalı ve asla küçümsememelidir. Çünkü internet yanlış kullanıldığında gerek çocuk olsun gerekse yetişkin olsun insana ciddi zararlar verebilir.

İnsan oturduğu yerden tüm dünyada olup bitenleri öğrenebiliyor hatta çok uzak mesafedeki insanlar birbirlerini görerek sohbet edebiliyor. İnternet büyük bir güç ve bu güç karşısında insanlar dikkatli olmalıdır. Özellikle çocuklarımızı bu güç karşısında yalnız bırakmamalısınız. Yeni nesil çocuklar sürekli televizyon izlemekte, cep telefonu ile oynamakta ya da sosyal medyada gezmektedir. Bir süre sonra çocuklar bu durumdan da sıkılmakta ve giderek mutsuz bir nesil yetişmektedir. Çocuklar gerçek hayattan uzak, sanal bir dünyanın içinde yaşamaktadır.

İnternetin çocuk üzerinde bazı olumsuzlukları vardır. Özellikle gelişme çağındaki çocuklar üzerinde internetin ciddi zararları vardır. Çocuklar internette bir çok bilgiye ulaşabilmesine rağmen bu bilgileri nasıl kullanacağını bilememekte, bu da gerçek hayatta sorunları çözememe ve sorunlar ile baş edememe gibi problemlere yol açmaktadır. Ayrıca internette fazla zaman harcayan çocuklarda ise insanlar ile ilişki kuramama, arkadaş olamama ya da sosyallikten uzak hareketler görülmektedir. Çocuk internette fazla zaman geçirdiğinde, sosyal hayatın içinde kendini daha rahat ve mutlu hissedeceğinden gerçek hayata döndüğünde bocalamaktadır. Sanal ortamda herkesle kolaylıkla arkadaş olduğu ve sohbet ettiği için, gerçek hayatta arkadaşlık ilişkisi kuramamaktadır.

Çocuk ve internet üzerine birçok bilimsel çalışma ve deney yapılmıştır. İnternetin çocuk üzerindeki etkileri incelenmiş ve çocuk için internetin zararlı olup olmadığı araştırılmıştır. İnternetin çocuk için faydası kadar zararının da olduğu gözlemlenmiştir. İnternet çocuğu hazırcılığa alıştırmakta ve çocuk emek harcamadan istediği bilgiye anında ulaşabilmektedir. Çocuğun sürekli internette yada televizyon başında vakit geçirmesi onu zeki yapmaz. Aksine gerçek ile hayal olanı ayırt edememesine neden olur. Sürekli internet oyunları oynayan çocuklarda şiddet duygusu normalleşmekte ve çocuğun içindeki şiddet duygusu körüklenmektedir. Zararlı siteler yüzünden çocuk kötü arkadaşlıklar yada kötü alışkanlıklar edinebilir. Mutlaka çocuğun internette gezindiği siteler takip edilmeli ve zararlı sitelere erişim engellenmelidir. Uygunsuz siteler çocuklarda ciddi psikolojik sorunlara yol açmaktadır.

Bilgisayar, cep telefonu, tablet gibi aletler çocuklarda beyin gelişimine de zarar vermektedir. Sürekli çocukların bu manyetik aletlerle vakit geçirmesi sinir sistemi hastalıkları, hafıza zayıflığı, öğrenmede güçlük vb. Gibi bir çok hastalığa neden olmaktadır.

Çocuğun internette kimlerle sohbet ettiği, hangi sitelere girdiği ya da sosyal medyada kimlerle arkadaşlık ettiği mutlaka takip edilmelidir. Bilgisayarlara istenmeyen siteler için erişim engeli ve anti virüs yazılımlar konmalıdır. Güvenli internet çocuk için zararlı değil aksine faydalıdır. Ailelerin alacağı önlemler ile çocuk interneti sınırlı saatte olmak şartıyla kullanabilir. Bu şekilde olumsuz etkileri tam tersi olumlu şekle çevirebilirsiniz.

Aileler çocuklara yasak koyarak çocuğu güvende tutmak isterler ancak bu yanlıştır. Çünkü yasaklamak sorunu çözmez aksine çocuğu daha çok internete teşvik eder. Çocuk böyle durumlarda aileden habersiz interneti kullanmaya başlar. Bu da çocuğun yalan söylemesine neden olur. Çocuk ailesine yalan söyler, yaptığı işleri gizler, internete sizden habersiz gizli girmeye başlar. Çocuk bir şeylerin ters gittiğini ya da kötü arkadaşlıklar edindiğini fark etse dahi, sizden habersiz internete girdiği için size bu durumu anlatmayacaktır. Bu nedenle yasaklamak yanlıştır ve yasaklanan şeye mutlaka çocuğun ilgisi artar. Kural koymak, internetin yada televizyonun kullanım süresini belirlemek, çocuğa gerekli bilgileri uygun bir dille anlatmak en doğru olanıdır. Hatta çocuğun tek başına değilde anne yada babası ile birlikte internette vakit geçirmesi daha sağlıklıdır. Her şeyden önce çocuğa mutlaka internetin faydalı olduğu kadar zararlı olduğu da anlatılmalıdır. Özellikle sosyal medya konusunda çocuk uyarılmalı, yabancı kişilerle arkadaşlık etmemesi gerektiği anlatılmalıdır. Çocuğa kızarak güven duygusu yok edilmemelidir. Çocuk size güvenmeli ve size her konuyu anlatabileceğini bilmelidir.

İnternet kullanımında öncelikli hedef güvenliktir. Gerekli önlemleri alarak çocuğunuz internette güvenli şekilde gezinmesini sağlayabilirsiniz. Bu konuda gerekli yazılım ve programlar mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.