Kadın Hastalıklarından Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Adsız

Bu yazımızda bayanların korkulu rüyası olan kadın hastalıkları hakkında bilgi vereceğiz. Öncelikle kadın hastalıklarını biraz tanıyacak daha sonra da kadın hastalıklarından korunma yolları hakkında bilgi vereceğiz.

Kadın hastalıkları denildiğinde akla ilk gelen adet düzensizliğidir. Adet düzensizliği birçok bayanda görülen bir durumdur ve birçok nedeni olabilir. Sorunun nedenini anlamak için jinekolojik bir muayene ve yapılacak testler sonucunda gerekli tedavilere başlanır. Adet düzensizlikleri birçok kadın hastalığının da habercisi olacağı için mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Kadınlarda sıkça görülen hastalıklardan birisi de vajinal akıntılardır. vajinal akıntı enfeksiyona bağlı olabileceği gibi, önemli olan akıntının rengi ve kokulu olup olmadığıdır. Diğer kadın hastalıkları; kısırlık, pelvik ağrılar, cinsel fonksiyon bozuklukları, kistler, rahim ağzı hastalıklarıdır.

Kadın hastalıklarından uzak durmak ve korunmak için temizlik ilk şarttır. Yanlış ya da yetersiz vajinal temizlik birçok kadın hastalıklarını ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca vajinal bölge temizliği için yanlış temizlik ürünleri seçilmesi başta akıntılar olmak üzere çeşitli enfeksiyonlara da neden olmaktadır.

Peki, doğru bir şekilde vajina temizliği nasıl yapılmalıdır?

Bayanların yaptığı en büyük yanlış, özellikle gebelikten korunmak için vajina içini yıkamaktır. Bu doğru bir doğum kontrol yöntemi olmadığı gibi oldukça da yanlıştır. Aslında vajina kendi kendini temizler. Bu nedenle vajina içini yıkamak gereksizdir. Vajina temizliğinde kullanılan kimyasal maddeler de, iyi huylu bakterilerin yok olmasına neden olur. Bu da vajinanın enfeksiyonlara karşı savunmasız kalması anlamına gelir. Birçok kadın hastalığının yanlış vajina temizliğinden kaynaklandığı unutulmamalıdır.

Kadın hastalıklarından korunmak için yapılması gereken temizliğe dikkat etmektir. Özellikle adet dönemleri, vajina enfeksiyonlarına karşı en savunmasız olunduğu dönemdir. Kadın hastalıklarından korunmak için özellikle adet dönemlerine dikkat edilmelidir.

Vajinada yanma, kaşıntı, akıntı ya da sık idrara çıkma gibi bir şikâyetiniz varsa, mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Doktorunuzun önereceği krem veya jeller bu sorunları ortadan kaldıracaktır. Kadın hastalıklarından korunmak için düzenli doktor kontrolü şarttır. Oluşan bir kadın hastalığında erken teşhis çok önemlidir. Bu nedenle vajinal bölge temizliği ve doktor kontrolleri kadın hastalığından korunmada en etkili yollardır.

Kadın hastalıklarından korunmanın yollarını sıralayacak olursak; vajinal bölge temizliği, doktor kontrolü, vajinal bölgenin kuru olması, pamuklu iç çamaşırı giymek, dar ve sıkan kıyafetlerden kaçınmak, vajinayı tahriş edecek maddelerden uzak durmak, güvenilir cinsel ilişki, idrarı tutmamak, adet dönemlerinde ve cinsel ilişki sonrasında temizliğe dikkat etmek gibi önlemler alınarak enfeksiyon ve kadın hastalıklarından korunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.