Kadınlarda Cinsel İsteksizlik

Adsız

 

Bu yazımızda birçok bayanın ortak sorunu olan cinsel isteksizlik yani cinsel soğukluk hakkında bilgi vereceğiz. Cinsel isteksizlik neden olur? Cinsel soğukluğun tedavisi var mıdır? Çiftler cinsel ilişkiden neden zevk almazlar? Cinsel isteksizlik bir hastalık mıdır?

Cinsel isteksizlik hem erkekte hem de kadında zaman zaman görülebilir. Bazı dönemlerde çiftler cinsel isteksizlik sorunu ile karşı karşıya kalır. Son yıllarda da özellikle kadınlarda cinsel istekte azalma ya da çeşitli cinsel işlev bozuklukları sıkça görülmektedir. Cinsel isteksizlik eşler arasında sorunlara neden olacağı için bu tür cinsel sorunlarda mutlaka bir uzmana danışmakta fayda vardır.

Cinsel soğukluğu birçok nedene bağlamak mümkündür. Kadında cinsel isteğin azalması, cinsel ilişkiyi reddetmesine neden olur. Kadın cinsel ilişkiden zevk almayacağı gibi cinsel ilişkiden de kaçmaya başlayacaktır. Bu nedenle cinsel isteksizlik ciddiye alınması gereken bir sorundur.

Sağlık açısından da cinsel istek önemli bir unsurdur. Eşlerin cinsel ilişkiye girme arzusu yani cinsel istek, bir sağlık sorunu olmayan kadında ve erkekte vardır. Kadınlar çeşitli nedenlerle cinsel ilişkiden uzak durabilir. İlk neden, kadının cinsel ilişki sırasında ağrı duyacağı düşüncesidir. Cinsel isteksizlik kısa süreli olabileceği gibi uzun süreli de olabilir. İstek azalır ya da hiç olmaz. Önemli olan cinsel isteksizliğin ne zaman başladığıdır. Cinsel isteksizlik durumu ergenlik döneminden itibaren olabileceği gibi sonradan da oluşmuş olabilir.

Cinsel isteksizliğin başlıca nedenlerini sıralayacak olursak;

 • Cinsel isteği baskılayan bazı faktörler vardır ki bunlar kadının cinsel ilişkiden keyif almamasına neden olur. Aslında geçmişten bugüne birçok şey cinsel dürtüleri bastırmamıza neden olur. İlk faktör kültürel, dinsel ya da ahlaki nedenlerdir.
 • Kadının yeteri kadar orgazm olamaması cinsellikten zevk alamamasına neden olacağından cinsel isteksizliğe neden olacaktır.
 •  Bunun yanı sıra bebek istemeyen çiftler, gebe kalacağım korkusu cinselliğin baskılanmasına neden olacaktır.
 • Kadının cinselliğe karşı korkularının olması ya da yaşadığı bir cinsel istismar, kadının cinsellikten uzak durmasına neden olacaktır.
 • Kişi istediği ve arzuladığı için cinsel ilişkiye girmelidir. Bunu bir görevmiş gibi düşünmek kadınlarda cinsel isteksizliğe neden olacaktır. Sadece eşini memnun etmek için ilişkiye girilmesi yanlıştır. Bir cinsel birliktelikten hem erkek hem de kadın memnun olmalıdır. Aksi halde giderek cinselliğe karşı bir soğukluk olacaktır.
 • Cinsel isteksizlikte sigara ve alkolün de katkısı olduğu gözlemlenmiştir.
 • Bazı sağlık sorunları ve kullanılan ilaçlar(depresyon ilaçları gibi) cinsel isteğin yok olmasına nedendir.
 • Hamilelikte hormonların etkisi ile cinsel isteksizlik sıkça görülen bir durumdur. Çoğu çift bebeğime bir zarar gelir düşüncesi ile ilişkiden kaçınmaktadır.
 • Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında ağrı, cinsel isteksiz nedenleri arasındadır.
 • Menopoz dönemi ve yaşlanma
 • Aşırı stres ve depresyon
 • Eşler arasındaki ilişki

Cinsel isteksizlik fiziksel olabileceği gibi çoğunlukla psikolojiktir. Dönem dönem birçok bayanda bu sorun görülebilir. Cinsel isteğin oluşması için bazı faktörler gerekir. Bu faktörlerden birinde sorun olması cinsel isteğin azalmasına neden olacaktır. Özellikle eşler arasında ki ilişki burada önemlidir. Cinsel isteksizliğin tedavisi mümkündür ve ilk olarak bir jinekolojik muayene gereklidir. Bunun için böyle bir sorun oluşmaya başladığında mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Doktor durumu değerlendirerek size uygun tedaviye başlayacaktır. cinsel isteksizlik tedavisi olan bir sorundur ancak önce sorunun fiziksel nedenlerden mi yoksa psikolojik nedenlerden mi kaynaklandığı araştırılmalıdır. çünkü tedavi bu yönde ilerleyecektir. eğer sorun psikolojik nedenlerden ise, psikiyatrik yardım almak gereklidir. uzman kişilerce yapılan terapilerde olumlu sonuçlar alınmaktadır.


Benzer Konular

Author: admin

Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.