KADINLARDA KISIRLIK BELİRTİLERİ

adsız

Kısırlık nedir? Kısırlık belirtileri nelerdir? Kısırlık nasıl anlaşılır? Bu yazımızda kısırlık belirtileri hakkında bilgi vereceğiz.

Bir çok bayanda hamile kalamama sorunu sıklıkla görülmektedir. Hamile kalamamanın bir çok nedeni olabileceği gibi bazen bu sorunlar basit tedavilerle çözülebilmektedir. Hamile kalamayan bayanların aklına hemen kısırlık kelimesi gelir. “Acaba kısırmıyım? Çocuğum olmayacak mı? Nasıl bir tedavi yöntemi izlemeliyim?” gibi sorular hemen akıla gelir. Bu durum bayanları psikolojik olarak büyük ölçüde etkilemektedir. Ancak beklenen hamilelik olmaması durumunda hemen paniğe kapılmak yanlıştır. Çünkü her bayanın hamile kalma süresi farklıdır ve o ay hamile kalamamak kısırlık belirtisi değildir. İnfertelite yani kısırlıktan bahsedebilmek için çiftlerin en az bir yıl düzenli ve korunmasız bir cinsel ilişkisi olmalıdır. Gebelik isteyen çiftlerin 12 ay boyunca düzenli ilişkiye rağmen hamile kalamama durumu infertelite (kısırlık) olarak tanımlanır. Bebek isteyen çiftler en az bir yıl beklemeli ve bir yıl sonunda halen hamilelik oluşmamışsa bir kadın doğum uzmanına başvurmalıdır. Yapılacak muayene ve testler sonucunda neden hamile kalamadığınız belli olur ve doktorunuz o yönde bir tedavi belirler. Kısaca kısırlıktan bahsedebilmek için en az bir yıl geçmiş olması lazımdır.

İkinci önemli konu ise yumurtlama gününü takip etmektir. Hamilelik isteyen bayanlar yumurtlama gününü mutlaka takip etmelidir. Yumurtlama gününe yakın günlerde ilişkiye girmek hamilelik şansını arttıracaktır. Bir sene düzenli ilişkiye rağmen gebelik oluşmamışsa bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır. Ancak bir seneden önce gebelik oluşmamamışsa endişelenmeye gerek yoktur. Hamile kalamama gibi sorunlarda sorun erkekte veya kadında bazen ise her ikisinde de olabilmektedir. Bu nedenle hamile kalamama gibi bir durumda gerekli testler yapılarak hamile kalamamanın nedenleri araştırılmalıdır. Bayanların kendilerine ksıırlık teşhisi koyması yanlıştır. Bu yapılacak testlerden sonra kısırlıktan bahsedilmeldir.

İnfertelite bir hastalık değildir ve bu nedenle pek belirtisi olduğu söylenemez. Yani bir hastalıkta olduğu gibi bir şikayet ya da belirti olmaz. Yalnız bayanların inferteliteyi kendileri anlamaları zordur bu nedenle mutlaka bir jinekolojik muayene ve testler gereklidir. İnfertelite tanısı da bu şekilde konur. Kısırlığın nedenlerini sayacak olursak; Kadınlarda kısırlık nedenleri arasında yumurtlama bozuklukları, tüplerin tıkalı olması, hormon yetmezliği, rahim ile ilgili sorunlar sayılabilir. Ancak en fazla karşılaşılan neden yumurtlama bozukluklarıdır. Yumurtlama bozuklukları hamileliği geciktirebilir ya da engelleyebilir. Bayanlarda en sık görülen kısırlık nedenlerinin başında gelir. Yumurtlamanın olmaması ya da düzensiz ve seyrek olması yumurtlama bozukluğudur. Yumurtlama bozukluğunun en önemli belirtisi adet düzensizliğidir. Gebeliğin oluşması için yumurta oluşması ve bu yumurtanın çatlayarak döllenmesi gerekir. Eğer yumurtlama olmazsa gebelik olmayacağı için, en önemli kısırlık nedenidir. Yumurtlama bozukluklarının tedavisi vardır ve genelde ilaç tedavisi ile başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Kısırlığın farklı nedenleri vardır. Ancak belirtileri çok fazla değildir. Bunlardan birkaçınından bahsedecek olursak;

  • Yumurtlama düzensizliği sonucu adet düzensizliği,
  • Polikistik over sendromu sonucunda tüylenme, adet düzensziliği, obezite, ciltte yağlanma ve sivilce
  • Bir yıl sonucunda hamile kalamama
  • Ağrılı adet ve devam eden kasık ağrıları
  • Bazı bayanlarda göğüslerden süt benzeri sıvı gelmesi sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.