Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Kısırlığın yani infertilitenin birçok nedeni olabilir. Hamile kalamama sorunu birçok bayanda görülen bir durumdur. Son zamanlarda da bilinmeyen infertilite kelimesini çevrenizden sıkça duymuşsunuzdur. Bu durum bayanları oldukça etkilemektedir. Adsız

Peki, hamile kalamamanın nedenleri nelerdir?

Kısırlıktan bahsedebilmek için öncelikle bir sene düzenli cinsel ilişkiye girmeleri gerekmektedir. Bir sene boyunca düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmuyorsa, kısırlık sorunundan bahsedilebilir. Bir seneden önce gebelik oluşmamışsa, bu durum normaldir ve endişelenmeye gerek yoktur. Bir sene geçmiş ve düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmamışsa, öncelikle bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır. Çocuk sahibi olamama gibi problemlerde sorun erkekte veya kadında ya da her ikisinde de olabilir. Bu nedenle gerekli testler ile hamile kalamamanın nedeni araştırılmalıdır. Bu testlerin sonucunda kısırlıktan bahsetmek daha doğrudur.

Kadınlarda kısırlık nedenleri arasında yumurtlama bozuklukları, tüplerin tıkalı olması, hormon yetmezliği, rahim ile ilgili sorunlar gibi nedenler sıklıkla karşılaşılan sorunlardır. Tabi kısırlığın birçok nedeni olabilir. Her bayanda sorun farklı olabilir. Ancak en fazla karşılaşılan neden yumurtlama bozukluklarıdır. Yumurtlama bozuklukları hamileliği geciktirebilir ya da engelleyebilir. Bayanlarda en sık görülen kısırlık nedenlerinin başında gelir. Yumurtlamanın olmaması ya da düzensiz ve seyrek olması yumurtlama bozukluğudur. Yumurtlama bozukluğunun en önemli belirtisi adet düzensizliğidir. Gebeliğin oluşması için yumurta oluşması ve bu yumurtanın çatlayarak döllenmesi gerekir. Eğer yumurtlama olmazsa gebelik olmayacağı için, en önemli kısırlık nedenidir. Yumurtlama bozukluklarının tedavisi vardır ve genelde ilaç tedavisi ile başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Kısırlığın bir diğer nedeni ise; Tüplerin tıkalı olmasıdır. Tüplerin hasarlı ya da tıkalı olması gebeliği engelleyen bir durumdur. Fallop tüplerinin tamamen ya da kısmen tıkalı olması durumunda sperm ile yumurta birleşemez. Bu yüzden de gebeliğin oluşması engellenir. Tüplerin tıkalı olmasının nedenleri arasında enfeksiyonlar, ameliyatlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar sıralanabilir. Tüplerin tıkalı olup olmadığını anlamak için HSG rahim filmi çekilerek tüplerin durumuna bakılır. Gerekli tedaviler yapılarak sorun ortadan kaldırılabilir, eğer sonuç olumlu olmaz ise tüp bebek yöntemine başvurulur.

Çoğu zaman kadında ya da erkekte hiçbir sorun bulunamaz. Yapılan testler sonucunda da gebeliğin oluşmasına engel bulunamazsa bu duruma bilinmeyen infertilite denir. Ancak bu durumla fazla sık karşılaşılmaz. Genelde gebeliğe engel bir durum yapılan testler sonucunda bulunur. Kadınlarda en sık rastlanan hamile kalamama nedenleri, yumurtlama problemi ve tüplerin tıkalı olmasıdır. Hamile kalamamanın birçok nedeni olabilir. Bazen hiçbir sağlık sorunu olmamasına rağmen gebelik oluşmaz. Birçok etken hamileliği önleyebilir. Stres ya da anne adayının yaşı bu tür etkenlerdendir. Ayrıca cinsel ilişki sıklığı ve yumurtlama döneminde cinsel ilişki gebelik şansını arttıran faktörlerdendir.

Kısırlığın nedenlerinden biriside alerjik nedenlerdir. Ancak bu durum fazla sık görülmez. Tedavisi vardır. Polikistik over ve rahim ağzı ile ilgili sorunlar da kısırlık nedenleri aradında sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.