Kahverengi Akıntı; kahverengi akıntı neden olur?

Kahverengi Akıntı; kahverengi akıntı neden olur?

Bu yazımızda bayanları en çok endişelendiren ve korkutan kahverengi akıntı hakkında bilgi vereceğiz. Kahverengi akıntı birçok bayanda görülen bir durumdur. Bu durum bayanları endişelendirir. Bazı bayanlar ise bu durumu önemsemez. Ancak bu tür lekelenmeler önemsenmelidir. Kahverengi akıntı evli ya da evli olmayan bayanlarda da görülebilir. Eğer kahverengi akıntı şikâyetiniz varsa mutlaka doktora gitmelisiniz. Akıntının durumu, miktarı ya da süresi önemlidir. Doktorunuzla görüşerek bu konu hakkında bilgi almalısınız.

Vajinal akıntılar çeşitli renklerde olabilir. Bunlardan birisi de kahverengi olan akıntılardır. Bu tür renkteki akıntıların birçok nedeni olabilir. Ancak genel olarak adet döneminde kahverengi akıntı görülür. Öncelikle eğer adet döneminiz geçmiş ve siz halen adet olamamışsanız kahverengi akıntı görülür. Ayrıca adet olamamanız bir hastalıktan kaynaklanıyorsa bu tür lekelenmeler görülebilir. Adet olamayan bayanlarda kahverengi akıntı şikâyeti sıkça görülür.

Kahverengi akıntılar bir hastalık belirtisi olarak algılanmamalıdır. Bu tür akıntılar bir hastalıktan değil, vücudun değişiminden kaynaklanabilir. Örneğin, adet dönemi gelen bir bayan o adet döneminde adet olamazsa bu tür lekelenmeler görülür. Diğer ayda da aynı şekilde adet göremezse lekelenmeler devam eder. Çünkü adet dönemleri geçmiştir ve halen adet olunamamıştır. Bu durum vücudun değişmesine yol açar ve dengenin bozulmasına da neden olur. Bu tür durumlarda mutlaka doktora gidilerek, adet olunamama nedenleri araştırılmalıdır. Kahverengi akıntılar yeni adet olan genç kızlarda da görülür. İlk adet gören genç kızlarda bu kahverengi lekelerin görülmesi çok normaldir.

Bazen vajinal siğiller ya da mantarlar gibi nedenlerle kahverengi akıntı görülebilir. Ayrıca rahim ağzı kanseri ve yumurtalık iltihabı gibi hastalıklarda da kahverengi lekelenmeler görülür. Bu nedenle bu tür lekelenmeler önemsenmeli ve mutlaka nedeni araştırılmalıdır.

Kahverengi lekelenmeler önemsenmeli ancak sizi de korkutmasın. Bazen bu tür lekelenmeler hormonsal dengede ki bozuklukların habercisidir. Adet döneninde görülen lekelenmelerde normaldir. Eğer kahverengi akıntı üç günden fazla devam ederse doktora gitmekte fayda vardır. Düzenli beslenmek, egzersiz yapmak ve bol su içmek kahverengi lekelerin azalmasını sağlar.

“Kahverengi Akıntı; kahverengi akıntı neden olur?” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.