Kış aylarında hamileler nelere dikkat etmeli?

Havaların soğuması ile hastalıklar da artmaya başladı. Hamileler ise bu dönemde daha dikkatli davranmalıdır. Kış aylarında anne adayları, hem kendi sağlığı hemde bebeğinin sağlığı için gerekli protein, karbonhidrat, yağ, mineral ve vitaminleri almalıdır. Hamilelerin metabolizmalarının düzenli çalışması için  sağlıklı beslenmek ilk şarttır.besin

Beslenme konusundan önce  kıyafet konusunda bilgi verelim. kış aylarında anne adayları sağlıklı beslenmelidir, bunun dışında dikkat etmeleri gereken bir diğer konu da doğru giysi seçimidir. Anne adayları soğuk havalarda tek parça hamile elbisesi giymek yerine rahat kat kat kıyafetler tercih etmelidir.  Naylonlu ve hava geçirmeyen giyeceklerin, vücudunuza hava aldırmayacağı; ve mantar oluşumuna neden olacağı da unutulmamalıdır. Kış mevsiminde giyeceğiniz giysiler, yünlü, pamuklu giysiler olmalıdır. Soğuk havalarda daha az üşümek için daha kalın ve sıcak tutacak kıyafetler giymelisiniz. Kıyafet kadar ayakkabı seçimi de oldukça önemlidir. Çünkü karda, buzda kaymayacak tabanlı ayakkabılar sizi düşmelerden ve olabilecek kazalardan koruyacaktır.

Peki, anne adayları kış aylarında nasıl beslenmelidir? Hasta olmamak için hangi besinler daha sık tüketilmelidir? Kış aylarında hamileler için tüketilmemesi gereken besinler nelerdir.? Soğuk havalarda hamileler hangi konularda daha dikkatli davranmalıdır?

Kış aylarında bol miktarda bulunan kış sebzeleri öncelikle tercih edilmelidir. Karnabahar, brokoli, kereviz, ıspanak, pırasa gibi sebzeler bolca tüketilebilir. Yeşil yapraklı sebzeler de  kış hamileliğinin daha sağlıklı geçmesine katkı sağlar. Sebzeler kadar meyvelerde önemlidir. Özellikle kışın C vitamini deposu olan turunçgiller;  portakal, mandalina, greyfurt gibi meyveleri tüketmek gebelik sürecinin daha sağlıklı geçmesini sağlar. bu nedenle kış aylarında kış sebzeleri ve meyveleri bolca tüketilmelidir. Ayrıca kış hamileleri beslenme açısından oldukça şanslı olduğu da unutulmamalıdır. Çünkü taze balık ve C vitamini içeren meyveler kış aylarında oldukça fazladır. Kış hastalıklarından korunmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için C vitamininden zengin besinleri fazlaca tüketmelisiniz. Ayrıca kış mevsiminde taze balık tüketmek, vücudun D vitamini ihtiyacını karşılarken, kemik ve diş gelişimi için de önemlidir. Yaz aylarında hamileler D vitamini ihtiyacını güneşten alabilirken; kış hamileleri bu ihtiyacı balıktan alabilir. Haftada en az bir porsiyon balık bebeğin kemik ve diş gelişimine fayda sağlamaktadır.

Anne adayları gebelik sürecinde sağlıklı ve dengeli beslenerek kontrollü kilo alabilir ve böylece gebelikte çok fazla kilo alınmış olmaz. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin en kolay yolu; protein, kalsiyum, vitamin ağırlıklı beslenmektir. Anne adayı protein ihtiyacını et, yumurta, balık, tavuk gibi besinlerden almalıdır. Kalsiyum ihtiyacını ise süt, yoğurt, peynir ve süt ürünlerinden almalıdır. Vitamin ve mineral gereksinimini ise, sebzelerden ve meyvelerden karşılayabilir.

Beslenme ve giyim konusundan sonra bir diğer önemli konu da hijyendir. Kış aylarında salgın hastalıklardan korunmak için anne adayları hijyene dikkat etmelidir. Kapalı kalabalık ortamlarda uzun süre bulunmamak, sigara içilen ortamlarda da asla bulunmamak,  elleri sürekli yıkamak, bulunulan ortamı düzenli olarak havalandırmak gereklidir.

Kış aylarında cilt bakımını da ihmal etmemek gerekir. Soğuk havalar cildin kuruyarak çatlakların oluşmasına neden olacağını için daha özenli bir bakıma ihtiyaç duyulacaktır. Ayrıca gebelik döneminde cilt daha fazla hassas olacağı için nemlendiricilerle cildinizin kurumasını engelleyin,  ellerinizi ve yüzünüzü soğuk su ile değil ılık su ile yıkamalısınız. Bol su içmeyi de ihmal etmeyin.

Kış aylarında geçirilen hamilelik sırasında, ısınmak için kullanılan yakıtın ortamı kurutacağı hesaba katılarak, ıslak havlular; ya da bir çaydanlık su gibi önlemlerle, ortamı nemlendirmeniz gerektiğini unutmamanız gerekmektedir.

Gebelikte bağışıklık sistemi yavaşladığı için, anne adayı kendine ve bebeğine etki edecek her türlü durumdan sakınmalıdır. Giyinme, beslenme, hijyen kuralları vb. gibi konularda oldukça titiz davranmalıdır. Kış mevsiminde bağışıklık sistemini güçlendirmek için beslenmenize ekstra özen göstermeli, hastalıklardan korunmak için hijyen kurallarına daha fazla dikkat etmelisiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.