Kış aylarında hamilelik

Kış aylarında hamilelik

Havaların soğuyarak, kışın kendini hissettirmeye başlaması en çok küçük çocuklar ve hamile bayanları etkilemektedir. Aniden soğuyan havalar grip başta olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkarır. Sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek için çok dikkatli olmalısınız. Kışın gelmesi ile birlikte her türlü riskten kaçınmak en doğrusudur. Bilindiği gibi hamilelik her dönemde dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Gebelik süresince anne adayı hem kendi hem de bebeğinin sağlığı için çok dikkatli olmalıdır. Özellikle hamileliğiniz kış mevsimine denk gelmiş ise soğuklardan kendinizi mutlaka korumalı ve iki kat dikkatli olmalısınız. Sağlıklı bir bebek ve kolay bir doğum için kendinize özen göstermelisiniz. Hamilelik döneminiz kış aylarına denk gelirse, ne yapmalısınız? Nasıl giyinmeli ya da nasıl beslenmelisiniz?

Bu yazımızda kış hamileleri için altın öneriler vereceğiz. Kış mevsiminde rahat bir gebelik geçirmek istiyorsanız yazımızı hemen okumaya başlayabilirsiniz.

Gebelikte bağışıklık sistemi yavaşladığı için, anne adayı kendine ve bebeğine etki edecek her türlü durumdan sakınmalıdır. Giyinme, beslenme, hijyen kuralları vb. gibi konularda oldukça titiz davranmalıdır. Kış mevsiminde bağışıklık sistemini güçlendirmek için beslenmenize ekstra özen göstermeli, hastalıklardan korunmak için hijyen kurallarına daha fazla dikkat etmelisiniz.

Eğer kış aylarında evden fazla çıkmayarak gebelik sürecini evde geçirmek istiyorsanız, dikkat edilmesi gereken en önemli konu havalandırmadır. Sağlıklı havalandırma bulaşıcı hastalıların önlenmesi ve sizin kendinizi daha rahat hissetmenize yol açar. Kapı ve pencereleri açarak evdeki havalandırmayı sağlamak bulaşıcı hastalık ve alerjilerin çoğalmasını engeller.

Beslenme; kış hamileleri beslenme açısından oldukça şanslıdır. Çünkü taze balık ve C vitamini içeren meyveler kış aylarında oldukça fazladır. Bu nedenle hem gripten korunmak hem de bağışıklık sistemini güçlendirmek için C vitamininden zengin besinleri fazlaca tüketmelisiniz. Mandalina, limon, portakal, greyfurt gibi C vitamini açısından zengin meyveleri tüketmeye özen gösterin. Ayrıca kış mevsiminde taze balık tüketmek, vücudun D vitamini ihtiyacını karşılarken, kemik ve diş gelişimi için de önemlidir. Kış aylarında beslenmenize çok dikkat etmeli, kış sebzeleri olan pırasa, ıspanak, kereviz, lahana, yeşil yapraklı sebzeler ve karnabahar gibi besinleri bolca tüketmelisiniz.

Giyim; kış aylarında anne adaylarının kıyafet seçimi de oldukça önemlidir. Isınmak için giyilen sıkı, naylon, sentetik giysiler fazla terlemeye neden olacağından tavsiye edilmez. Bunun yerine pamuklu, havalanabilir, yünlü, yumuşak kıyafetler tercih edilmelidir.

Ayakkabı seçimi de önemlidir. Kışın buzda kaymayacak düztabanlı ayakkabılar giyilmelidir.

Cilt bakımı; bilindiği gibi soğuk havalarda cildiniz kuruyarak çatlaklara neden olur. Gebelik döneminde cilt daha hassas olduğu için, daha özenli bir bakıma ihtiyaç duyar. Bu nedenle el ve yüzünüzü yıkarken ılık su tercih edin. Nemlendiricilerle cildinizin kurumasını engelleyin ve bol su içmeyi ihmal etmeyin.

Anne adayları kış mevsimin de kapalı kalabalık ortamlarda bulunmamalıdır. Soğuk algınlığı ya da gribe yakalanmamak için kapalı ve kalabalık mekânlarda uzun süre durmamalısınız. Ayrıca sigara içilen ortamlarda da asla bulunmayın, pasif içicilik hamilelik döneminde oldukça tehlikelidir.Kış aylarında geçirilen hamilelik sırasında, ısınmak için kullanılan yakıtın ortamı kurutacağı hesaba katılarak, ıslak havlular; ya da bir çaydanlık su gibi önlemlerle, ortamı nemlendirmeniz gerektiğini unutmamanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.