KIZLIK ZARI

Kızlık zarı (HYMEN)

Kızlık zarı yani Latince ismiyle Hymen, halk arasında bekâretin simgesi olarak kabul edilir. Kızlık zarının bozulmamış olması, daha önce hiç cinsel ilişkiye girilmediğinin kanıtıdır. Yani toplumda namusun simgesi de denilebilir. Birçok kişi kızlık zarı hakkında bu şekilde düşünmektedir. Ancak fizyolojik olarak kızlık zarının tam olarak anlamı, dışarıdan herhangi bir yabancı cismin vajinaya girmesini engellemektir. Kızlık zarı yani hymen vajina girişinin 1 cm içerisindedir. Çoğu kişi kızlık zarının vajina içinde olduğunu düşünür ancak kızlık zarı vajina içinde değil vajina girişindedir.hymen

Genç kızların kızlık zarı ile ilgili birçok sorusu vardır. Yani kızlık zarı, özellikle de kızlık zarının yırtılması ve dikilmesi oldukça merak edilen bir konudur. Ancak kızlık zarının zedelenmesi ya da yırtılması sonucunda tekrar kendi kendine eski haline gelmesi imkânsızdır. Yani kızlık zarı ilk ilişkide zedelendiğinde, kişi bir daha ilişkiye girmemiş olsa dahi kızlık zarı kendi kendini onarmaz. Genellikle ilk ilişkide kızlık zarının yırtılması sonucu bir miktar kanama görülür. Kanama miktarı azdır ve kanama devam etmez. Eğer ilk ilişki sonrası fazla miktarda kanama görülürse ve kanama devam ederse mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Kızlık zarı bir zar olarak düşünülmemelidir. Aslında kızlık zarı, ortasında küçük bir delik olan ve vajina girişinin yaklaşık 1 cm içerisinde bulunan bir dokudur. Bu delik her kişide aynı değildir ve kızlık zarının çeşitleri vardır.

Genç kızların merak ettiği bir konu da, kızlık zarı yırtılmadan hamilelik oluşabilir mi?
Kızlık zarı bozulmamış olsa bile, erkeğin vajina üstüne yani kızlık zarına yakın bir yere boşalması sonucu gebelik oluşabilir. Çünkü spermler hareketlidir ve vajina içine kolaylıkla girebilir. Bunun sonucunda da nadiren de olsa hamilelik oluşabilir.

Kızlık zarını kişi dışarıdan kendi kendine göremez ya da bozulup bozulmadığını değerlendiremez. Bu değerlendirme sadece kadın doğum uzmanları tarafından yapılır. Kadın doğum uzmanları kızlık zarının yırtılmış olup olmadığı ya da kızlık zarının yeni mi yırtıldığını yaptıkları muayene ile anlayabilir. Ancak kızlık zarının ne zaman yırtıldığını anlamak için cinsel ilişki üzerinden 7 gün geçmemesi gerekir. Çünkü kızlık zarı yırtıldığı için etrafında bir zedelenme olacaktır ve yedi gün içerisinde etrafında ki bu zedelenme onarılacaktır. Bu günden sonra kızlık zarının ne zaman yırtıldığını anlamak zor olacaktır.

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi, kızlık zarı vajina girişinde bulunur ve cinsel ilişki sırasında yırtılarak bozulur. Bu yırtılma sonucunda bir miktar kanama görülür. Ancak bu durum her bayanda aynı değildir. Çünkü esnek kızlık zarına sahip olan bayanlarda ilk cinsel ilişkide kanama görülemeyebilir. Esnek kızlık zarı normal doğum esnasında yırtılır. Ancak ilk ilişkide kanama görülmemesi eşler arasında soruna neden olur. Bu durum yapılacak bir muayene sonucunda anlaşılabilir.

Ters ilişki ya da oral ilişki ile kızlık zarı bozulmaz. Kızlık zarı yırtılırken hafif bir ağrı da duyulabilir. Bu normal bir durumdur. Şunu unutmamak gerekir ki; bozulan ve yırtılan kızlık zarı kendi kendine iyileşmez. Yani kızlık zarı bir kere zedelendiğinde eski haline gelmez ve kızlığınız bozulmuş olur. Kızlık zarının tekrar eski haline gelmesi ancak kızlık zarının dikimi ile mümkündür. Kızlık zarının tamiri olabilir. Eğer kızlık zarı yeni yırtılmış ise kolaylıkla dikilebilir. Ancak çok sayıda cinsel ilişkide bulunulmuşsa, kızlık zarı dikimi zordur.
Bir diğer önemli konu ise bekâret kontrolü yani kızlık zarı muayenesidir. Bu oldukça önemli bir konudur. Bekâret kontrolü sadece kadın doğum uzmanları tarafından yapılır. Yapılan muayenede kızlık zarında zedelenme olmaması halinde kişi bakire kabul edilir. Kadın doğum uzmanları kızlık zarının bozulup bozulmadığını kolaylıkla anlayabilir. Ancak bekâret kontrolü kişinin kendi rızası alınarak yapılmalıdır. Ayrıca bekâret raporu sadece adli tabiplik tarafından verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.