KLOMEN TEDAVİSİ

Bu yazımızda klomen ve klomen tedavisi hakkında bilgi vereceğiz. Herhangi bir sorun olmadığı halde yani bilinmeyen infertilite durumunda hamile kalamayan bayanlar ilk önce bir jinekolojik muayene için bir kadın doğum uzmanına başvurmalıdır. Yapılan testler ve muayene sonucunda hamile kalamamanın nedeni araştırılır ve gerekli tedaviye başlanır. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli konu, doktor kontrolü altında ilaç kullanmaktır. Bu tür ilaçların doktor kontrolü dışında kullanılması çeşitli sorunlara yol açar. Bu nedenle doktorunuzun önereceği ilacı söylenen dozda ve saatte kullanmaya dikkat etmelisiniz.ilaç

Klomen, kısırlık (infertilite) tedavisinde ilk olarak başvurulan yöntemdir. Kadınlarda yumurtlama problemi sorununun giderilmesi ve yumurtlamanın sağlanarak hamileliliğin oluşmasına yardımcı bir tedavi şeklidir. Klomifen sitrat tedavisi, infertilitede ilk basamak tedavi yöntemi olup başarı oranı oldukça yüksektir. Klomen yumurtalıkların uyarılması için kullanılan bir ilaçtır. Klomen tedavisinde başarı oranı oldukça yüksektir. Yumurtlama meydana gelmeyen bayanlarda klomen tedavisi ile yüzde 75 oranında yumurtlamayı sağladığı ve bunun yüzde 35′ inde gebeliğin oluştuğu görülmüştür. Genellikle tek gebelik oluşurken, yüzde 10 civarında ikiz gebelik olduğu gözlemlenmiştir. Klomen tedavisinde başarı sağlanmamışsa, bir üst tedavi olan iğne tedavisine başlanır.

Peki, klomen nasıl kullanılır?

Klomifen sitrat ilk olarak mutlaka doktor kontrolü altında kullanılması gereken bir ilaçtır. Klomen genellikle âdetin 5. günü başlanır ve doktorunuzun önerdiği dozda kullanılır. Bu doz 50 mg şeklinde olup günde bir ya da günde iki kere şeklinde olur. Adet gören hastalarda âdetin 3–5. günleri arasında başlanırken adet göremeyen hastalarda herhangi bir gün başlanabilir. Doktorunuz bu konu hakkında size belirli bir gün verir ve o günde ilaç başlanır. İlaç toplam beş gün boyunca alınır. Beş gün sonunda ultrason muayenesi ile yumurtalıkların büyüklüğüne bakılır. Eğer yumurta gerekli büyüklüğe ulaşmışsa çatlatma iğnesi yapılarak düzenli cinsel ilişki ile gebeliğin oluşması sağlanır. Eğer aşılama tedavisi olunacaksa, çatlatma iğnesinden 36 saat sonra aşılama işlemi uygulanır. Bu süreç içinde doktorunuz sizi belirli günlerde ultrason muayenesi için çağırır. Bu şekilde yumurtaların gelişimi takip altında tutulur. Çatlatma iğnesi yapıldıktan sonra adet gecikmesi beklenir. Adet gecikmesi ile birlikte gebelik testi yapılır ve hamileliğin oluşup oluşmadığına bakılır. Eğer klomen tedavisi sonucunda gebelik oluşmamışsa, bir üst tedavi yöntemine geçilir. Klomen ayrıca polikistik over sendromu hastalarda tedavi amaçlı da kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.