KOLAY HAMİLE KALMA YOLLARI

KOLAY HAMİLE KALMA YOLLARI

Bebek sahibi olmak için doğru zaman beklenir ve en sonunda bebek sahibi olmaya karar verilir. Birçok çift belirli bir zamandan sonra bebek sahibi olmaya karar verir. Fakat her şey sanıldığı gibi kolay olmaz ve her yolu denemenize rağmen hamile kalamayabilirsiniz. Böyle durumlarda çiftlerde bir endişe meydana gelir. Birde çiftlerde herhangi bir sağlık sorunu yoksa ve hamilelik oluşmamışsa bu endişe daha da artar. O zaman hamile kalmak için neler yapılmalı? Bu yazımızda Kolay hamile kalmanın yolları, hamile kalmak için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi vereceğiz.

Bazı bayanlar bebek sahibi olmak için erken olduğunu düşünerek, gebeliği arka planda tutarlar. Fakat hemen hamile kalınıp kalınmayacağını önceden bilmek mümkün değildir. Çoğu çift bilinmeyen infertilite yani açıklanamayan kısırlık sorunu yaşamaktadır. Hiçbir sorun olmamasına rağmen bir sene düzenli ilişki sonucu gebeliğin oluşmaması bilinmeyen kısırlık olarak adlandırılır. Bu sorun birçok çiftte görülür.

Peki, kolay hamile kalmak için ne yapılmalı?

  • Kolay hamile kalmanın bazı yolları vardır. İlk olarak korunmasız şekilde bir sene düzenli cinsel ilişki şarttır. Hamileliğe karar verildiğinde korunmayı bırakmak gerekir.
  • Bazı günler hamilelik şansı daha fazladır. Yani verimliliğin en yüksek olduğu dönem, yumurtlama gününe en yakın günlerdir. Kadının yumurtlama gününe yakın 3–4 günlük dönem gebelik şansının en fazla olduğu günlerdir. Bu günler ise 28 günde bir adet gören kadında yumurtlama günü âdetin 14’üncü günüdür. Yani âdetin başlamasından sonra 10 ile 14 gün arası yumurtlama dönemidir ve bu günler takip edilmelidir.
  • Gebelik için cinsel ilişki sıklığı da önemlidir. Gebe kalma şansının artması için düzenli olarak haftada en az 2–3 kez cinsel ilişki önerilmektedir. Daha seyrek ilişkilerde gebelik süresi uzayacaktır. Bu nedenle haftada 3 ve daha fazla ilişkiye girmek gebelik şansını arttırır.
  • Gebelik için yumurtlama günleri oldukça önemlidir. Peki, yumurtlamanın gerçekleştiğini biz nasıl anlarız. Yumurtlama döneminde göğüslerde hassasiyet, karın ve kasık bölgesinde ağrı, vajinal akıntılar yumurtlama belirtisidir. Ayrıca vücut ısısı ile de yumurtlama olup olmadığı anlaşılabilir.
  • Kolay şekilde hamile kalmak için bayanlar ilk olarak stresten uzak durmalıdır. Dengeli ve düzenli beslenmeli, içki ve sigara gibi alışkanlıklardan uzak durmalıdır. Hayat tarzının da gebeliğe etkisi olduğunu unutmayın.
  • Kolay hamile kalmak için ilişki sırasında kayganlaştırıcı vb. kimyasal içerikli maddeler kullanmamak gerekir. Bu tür kimyasal maddeler spermlere zarar vereceğinden gebe kalma şansınız azalacaktır.
  • Cinsel ilişki sonrasında hemen ayağa kalkmamak ve sırt üstü yatmak hamilelik şansını arttırır.
  • Hamileliği kolaylaştırmak için bazı yiyeceklerin tüketilmesi de faydalıdır. Bunlar; süt ve süt ürünleri, kırmızı et, balık, yeşil yapraklı sebzelerdir. Ayrıca çinko, demir ve folik asit yönünden zengin besinlerin de tüketilmesi gerekir.
  • Kolay hamilelik için en uygun yaşlar 20–30 yaş arasıdır. Bu dönem doğurganlığın en yüksek seviyede olduğu dönemdir.
  • Bir sene korunmasız şekilde ilişkiye girilmesine rağmen gebelik durumu yoksa bir doktora gidilmelidir. Çeşitli testler ve tahliller sonucu ilaç tedavisi ve doktorun uygun gördüğü tedaviler sonucunda gebelik sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.