Kürtaj kısırlığa neden olur mu;  Kürtaj ve Kısırlık Riski

gebelik-ne-zamanBu yazımızda kürtaj sonrası hamile kalamamak ile ilgili bilgi vereceğiz. Gebeliğin sonlandırılması yani kürtaj kısırlığa neden olur mu? Kürtaj sonrası hamile kalamama nedenleri? Kürtaj ve kısırlık riski

 

Kürtaj çeşitli nedenlerle gebeliğin sonlandırılması anlamına gelmektedir. Bilindiği gibi ülkemizde 10 hafta ve üzeri gebeliğin sonlandırılması yasaktır. Ayrıca 10 haftanın üstü gebeliklerin sonlandırılması kanunen yasak olmakla birlikte tıbben de risklidir. Bebeğin kalp atışı olmadığında ya da annenin hayati tehlikesi bulunduğunda doktorların ortak kararı ile kürtaj yapılabilir. Özellikle ilk gebeliklerde sağlıksız gebelik( bebeğin kalp atışının duyulmaması ya da bebekte ciddi bir sağlık sorunu olması) riski fazladır ve bu gebelikler sonlandırılır. Bu gebeliklerin sonlandırılması vakum aspirasyon yöntemi ile olmaktadır.

 

Sağlıksız gebelikler, yapılan ultrason muayenesi ile anlaşılmaktadır. Bu durumda doktorunuzun size önerisi kürtaj olacaktır. Bazı anne adayları kürtaj olayına çok sıcak bakmaz. Özellikle dinde kürtajın yasak ve istenmeyen bir durum olması nedeniyle kürtajı birçok anne adayı reddeder. Ancak hem dinen hem de tıbben, annenin hayati riskinin olması durumunda gebeliğin sonlandırılması mecburidir. Bazı anne adayları ise kürtajın kısırlığa neden olacağını düşündüğü için kürtaja pek sıcak bakmaz. Akla gelen ilk soru; tekrar hamile kalabilecek miyimdir?

Halk arasındaki birçok düşünce aslında yanlıştır. Bunlardan biriside kürtajın kısırlık yaptığı düşüncesidir. Özellikle ilk gebeliklerde yani hiç doğum yapmayan bayanlarda kürtajın kısırlığa neden olduğu yanlıştır, böyle bir durumun olma ihtimali yoktur. Bayanlar bu tür yanlış inanışlara kulak asmamalıdır. Gebelikte bebeğin kalp atışının olmaması yani ölü bebek gibi durumlarda doktorunuz kürtajı önerecektir. Çünkü bebek ölüdür ve bu gebelik sağlıksızdır. Bu nedenle gebelik sonlandırılmalıdır. Bu tür işlemleri yapan ekip oldukça tecrübeli ve deneyimlidir. Uygun ve doğru şartlar altında yapılan kürtaj herhangi bir soruna neden olmaz. Genellikle doktorlar kürtajda, vakum tekniğini kullandığı için rahim içerisinin zarar görme ihtimali oldukça düşüktür. Bu durumda da kürtajın kısırlığa neden olduğu düşüncesi oldukça yanlıştır.

 

Bilinmeyen infertelite son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir ifadedir. Sebebi bilinmeyen kısırlık hiç kürtaj olmayan bayanlarda da görülmektedir. Hamile kalamamanın birçok nedeni olabileceğinden mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Yapılacak muayene ve testler sonucunda da sorun anlaşılır ve tedaviye başlanır. Kürtaj olmak yeniden hamile kalmaya engel değildir. Kürtaj sonrası doktorunuzun önerilerini dinlemelisiniz. Çünkü doktorunuz belli bir süre hamile kalmayı yasaklayacaktır. Bu süre bittiğinde tekrar hamile kalmanızda herhangi bir sakınca yoktur.

 

Kürtaj olmak yeniden hamile kalmaya engel değildir ancak kürtaj asla doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Ancak tıbbi açıdan gebeliğin sonlandırılması gereken durumlarda kürtaja başvurulmalıdır.  Ayrıca kürtaj sonrasında kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

 

İstenmeyen gebeliklerde anne adayları çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Bu hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından çok tehlikelidir. Yasal olmayan yollara başvurmak oldukça yanlıştır. Sonlandırılması gereken gebeliklerde, tekrar hamile kalamam düşüncesi ile kürtajdan kaçmak da bir o kadar yanlıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.