KÜRTAJ NEDİR?

KÜRTAJ NEDİR?

Bu yazımızda kürtaj hakkında bilgi vereceğiz. Kürtaj nedir? Kürtaj istenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasıdır. Gebeliğin sonlandırılmasına kürtaj denir. Bazen halk arasında bebek aldırma olarak da söylenebilir. Kürtaj rahim içinde oluşmuş gebeliğin çeşitli yöntemlerle alınmasıdır. Yani rahmin içerisinde ki gebeliğin çeşitli yöntemler ile sonlandırılma işlemidir.

Kürtaj denilince akla hemen istenmeyen gebeliklerin alınması gelir. Aslında kürtaj sadece istenmeyen gebeliklerin alınması için değil, düşük sonrası içeride kalan parçaları ya da ölü gebelik gibi durumlarda uygulanan bir yöntemdir. Boş gebelik, ölü gebelik, istenmeyen gebelik gibi durumlarda kürtaj işlemi uygulanır.

Bazen gebelik istenildiği gibi sağlıklı bir şekilde sonlanmaz. Gebelikte bebeğin kalp atımı alınmadığı zamanlarda yani ölü gebeliklerde kürtaj işlemi uygulanarak gebelik sonlandırılır. Aynı şekilde boş gebeliklerde de kürtaj işlemi ile gebelik sonlandırılır. Ancak dış gebeliklerde kürtaj işlemi uygulanmaz. İlaç tedavisi ya da ameliyat ile gebelik sonlandırılır.

Kürtaj ne zamana kadar yapılabilir? Kürtaj süresi ne kadardır?

Kürtaj istem dışı olabileceği gibi, istemli şekilde de olabilir. Eğer bir gebelik oluşmuş ise ve bu gebelik anne adayı tarafından istenmiyorsa gebeliğin sonlandırılması için kürtaj işlemi 10. haftaya kadar uygulanır. Ülkemizde kürtaj süresi için yasal süre 10 haftadır. Yani kürtaj süresi 10. haftaya kadardır. 10. haftadan sonra kürtaj işlemi değildir.

Kürtajı kimler yaptırabilir?

Kürtaj olabilmek için 18 yaşından büyük olmak gereklidir. 18 yaşından büyük olan evli bayanlar eşlerinin imzası ile onay alarak kürtaj olabilir. Ancak 18 yaşını dolduran evli olmayan bayanlar kendi rızaları ile kürtaj olabilirler. 18 yaşın altında ve evli olmayan kişiler ebeveynlerinin onayı ile kürtaj olabilir. 18 yaşını doldurmayan bayanlar evli olsun ya da olmasın ailesinin onayı olmadan kürtaj olamazlar. Anne ve babanın onayı ile kürtaj olabilir. Eğer kişi 15 yaş altındaysa ebeveynlerinin onayı olsa dahi kürtaj olamazlar. Burada dikkat edilmesi gereken öncelikle durumu adli mercilere bildirmektir. 15 yaşın altında olan kimseler aile onayı olsa bile kürtaj olamaz. Böyle durumlarda doktor durumu gerekli mercilere iletmelidir.

Kürtaj işlemi için yasal süre 10 haftadır. 10 haftadan büyük gebelikler için kürtaj işlemi uygulanmaz. Ancak gebelik 10 haftayı geçmiş ve annenin hayatını tehlikeye sokacak bir durum var ise( bebekte ciddi doğumsal özür vb.) gebelik kurul kararı ile sonlandırılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.